Aktualności Konferencje
Zamach na Jana Klemensa Branickiego…

Zawody sportowe, grille na świeżym powietrzu, imprezy klubowe, ale też naukowe konferencje, ciekawe wykłady i spotkania – tak Dni Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB świętują jego studenci i pracownicy. Organizatorzy przygotowali też kilka propozycji z myślą o mieszkańcach miasta i regionu.

We wtorek 14 maja o godz. 17.50. w gmachu przy Pl. Uniwersyteckim 1 odbędzie się spotkanie z Arturem Zawiszą - byłym prezesem, a obecnie wiceprezesem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Tematyka godzinnego wykładu dotyczy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Żołnierzy Wyklętych.

W czwartek 16 maja na wydziale zaprezentują się 3 grupy rekonstrukcyjne.

Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" - największa tego typu grupa w Polsce zajmująca się Powstaniem Warszawskim, Polskim Państwem Podziemnym. Jej członkowie odtwarzają też epizody wojny polsko-bolszewickiej. W ich posiadaniu znajdują sie oryginalne sztandary z powstania (np.: sztandar batalionu "Zośka" odznaczony Virtutti Militari). O godzinie 9.40 odbędzie się pierwsza, 40 minutowa lekcja, następnie od 10.20 do 11.10 rekonstruktorzy będą patrolować wydział i prezentować wyposażenie wraz z umundurowaniem z czasów powstania. O 11.10 odbędzie się druga, 40 minutowa lekcja. Zajęcia skierowane są głównie do uczniów szkół średnich, ale także do studentów i wszystkich, którzy chcieliby przyjść i posłuchać.

Druga grupa to Związek Strzelecki "Strzelec" O.S.W. Jednostka Strzelecka 4034 Białystok. O 10.00 odbędzie się pokaz przed budynkiem wydziału, gdzie grupa zaprezentuje współczesne metody odbijania zakładników, walki z terrorystami czy też obezwładniania napastników.

Trzecia grupa to bractwo wikingów i słowian "Ulvborg". O godzinie 11.00 na 1 piętrze wikingowie rozstawią mały obóz, gdzie prezentowane będą wyroby rzemieślnicze itp. oraz pokazy walk.

Z okazji Dni Wydziału studenci przygotowali też historyczną grę miejską z cyklu Kryminalne Zagadki Białegostoku. Tym razem uczestnicy gry przeniosą się w realia XVIII-wiecznego miasta, a w centrum wydarzeń znajdzie się zamach na Jana Klemensa Branickiego wybierającego się na sejm, który ma zdecydować o nowym władcy  i  przyszłości kraju… Organizatorzy zapowiadają ogromny realizm historyczny rozgrywki - będą stroje i broń z epoki. 15 maja o zwycięstwo i nagrody (bony pieniężne) rywalizować będą ekipy studenckie,  16 maja – zespoły złożone z licealistów.

Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie www.dniwhs.blogspot.com/

14 maja 2013