Aktualności Konferencje
Nie tylko o geometrii

W Białowieży zakończyła się jedna z największych uniwersyteckich konferencji - XXXIV Workshop on Geometric Methods is Physics, organizowana przez Zakład Fizyki Matematycznej w Intytucie Matermatyki.

W konferencji uczestniczyło ok. 80 osób z 20 krajów,  m.in. naukowcy z Niemiec, Meksyku, Francji, Japonii i Włoch. Tematy przewodnie to: układy całkowalne, matematyczne aspekty teorii pola i strun, nieprzemienna geometria, nieskończenie wymiarowe grupy, kwantyzacja, grupoidy i algebroidy Liego oraz geometria Poissonowska.
Ponadto odbyła się sesja specjalna poświęcona pamięci prof. Gerarda Emcha (1936-2013), który wielokrotnie odwiedzał Białowieżę.

Tematyka skupiała się wokół zainteresowań prof. G. Emcha: algebr operatorowych i podstaw mechaniki kwantowej. W sesji wzięła udział m.in. jego żona - Antoinette Emch-Deriaz, która wygłosiła wykład o pracy jej męża związanej z historią matematyki.

10 lipca 2015