Wykład „O czym piszą Finowie?”

Biblioteka Uniwersytecka, Podlaski Oddział Towarzystwa Polska-Finlandia oraz Konsulat Honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zapraszają na spotkanie, które odbędzie się 23 kwietnia 2014 r. o godz. 14:15 w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 14 A (s. 204). Wykład „O czym piszą Finowie?” wygłosi Bożena Kojro - tłumaczka literatury fińskiej, wydawca.

Kariera pisarza w PRL-u

Czy „flirt z władzą” był w PRL niezbędnym warunkiem literackiego sukcesu? Kto robił pisarską karierę, a kto skazany był na los outsidera? Jaki wpływ na ówczesną twórczość literacką i jej recepcję miała cenzura, propaganda czy „żelazna kurtyna”? Jakie metody autopromocji stosowali pisarze tamtych lat i dlaczego ich dorobek inaczej oceniany był w kraju, a inaczej za granicą?

Uwaga konkurs!

Dział Programów Międzynarodowych i Współpracy z Zagranicą serdecznie zaprasza polskich i zagranicznych studentów Erasmusa UwB do udziału w konkursie na filmiki promujące program Erasmus „Wspomnienia Erasmusa”.

I Konkurs Literacki im. Anny Markowej

Klub Humanistów przy Instytucie Filologii Polskiej UwB i Stowarzyszenie Schola Humana zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów szkół wyższych do udziału w I Konkursie Literackim im. Anny Markowej. Tegoroczne motto: „moje miasto / moja wieś”.

Urodziny Szekspira

W 450. rocznicę urodzin Williama Szekspira o inspiracjach twórczością Poety ze Stratfordu, a także o własnej poezji opowie Krystyna Konecka - poetka, dziennikarka, fotoreporterka, laureatka Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego, autorka Ogrodów Szekspira, cyklu sonetów poświęconych autorowi Hamleta. Poetka poprowadzi warsztaty poetyckie, których tematem będzie pisanie sonetu. 23 kwietnia (środa), 15.00. Plac Uniwersytecki 1, sala 47. Wstęp wolny.

Koncert Chóru UwB

W dzień poprzedzający uroczystość kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II, Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na koncert w hołdzie papieżowi, który rozpocznie się w sobotę 26 kwietnia po mszy św. o godz. 18:00 w kościele p.w. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Zostań mistrzem scrabbli

29 kwietnia w ramach Dnia Otwartego Wydziału Filologicznego odbędą się I Podlaskie Akademickie Mistrzostwa w Scrabble.

„O jajku… prawie wszystko”

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wystawy „O jajku… prawie wszystko”, przygotowanej przez PATI. Wystawę można zwiedzać do 4 maja na parterze Biblioteki Uniwersyteckiej im. J. Giedroycia przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 14A.

5 profesorów UwB odebrało akty nominacyjne

W czwartek, 10 kwietnia 2014 r., akty nominacyjne z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odebrały prof. Joanna Salachna z Katedry Finansów Publicznych i Prawa Finansowego oraz prof. Joanna Sieńczyło-Chlabicz z Zakładu Prawa Własności Intelektualnej. Dziś natomiast nominację otrzymali prof. Maria Nowacka z Katedry Bioetyki i Antropologii Filozoficznej, prof. Jan Cieśliński z Zakładu Fizyki Nieliniowej oraz prof. Jan Taylor z Zakładu Ekologii Zwierząt.

Sukces doktorantów i młodych naukowców Wydziału Biologiczno-Chemicznego UwB

31 osób, w tym 20 doktorantów I, II i III roku Studiów Doktoranckich oraz 11 młodych pracowników Wydziału Biologiczno-Chemicznego otrzyma stypendium w ramach projektu „Stypendia dla doktorantów województwa podlaskiego”.