35 lat Wydziału Ekonomii i Finansów UwB

10 tysięcy absolwentów, 3 kierunki kształcenia, 4 katedry i 11 prężnie rozwijających się zakładów, szeroka oferta studiów podyplomowych, do tego reprezentacyjna siedziba, i przede wszystkim niezwykli ludzie tworzący wydział – tak wygląda krótkie podsumowanie 35 lat Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku. W poniedziałek, 27 czerwca WEiF świętuje swój jubileusz.

Siedzibą Wydziału jest piękny reprezentacyjny budynek usytuowany przy ulicy Warszawskiej 63, wzniesiony w latach 40-tych XIX w. W 1896 roku budynek kupił August Moes, właściciel fakryki sukna w Choroszczy, by 13 lat później przekazć go Towarzystwu Krzewienia Wiedzy Handlowej. Po drugiej wojnie światowej budynek nadal pełnił funkcje oświatowe - mieściło się tutaj m.in. liceum ekonomiczne. Teraz do zabytkowych wnętrz - nowoczesnie wyposażonych - zaprasza Wydział Ekonomii i Finansów UwB.

Wydział Ekonomii i Finansów dzisiaj to cztery katedry oraz jedenaście zakładów. Łącznie zatrudnionych jest w nich 69 osób:

• 19 pracowników samodzielnych (w tym 5 z tytułem profesora),
  • 31 adiunktów,
  • 19 asystentów.

Osiągnięcia naukowe oraz stały rozwój kadry zaowocowały przyznaniem w 1991 roku przez Centralną Komisję do spraw Stopni i Tytułów Naukowych uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii. Wydział w 2002 roku uzyskał także uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia.

Naszą wizytówką Wydziału Ekonomii i Finansów są studenci. Co roku kształcenie rozpoczyna kilkuset studentów z regionu i całego kraju. W roku akademickim 2021/2022 studiuje tutaj prawie półtora tysiąca osób na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Wydział prowadzi kształcenie na trzech kierunkach: ekonomia międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz kierunek ekonomiczno-prawny.

Wydział posiada także szeroką ofertę studiów podyplomowych: celno-podatkowa i logistyczna obsługa międzynarodowego obrotu towarowego, finanse i rachunkowość przedsiębiorstw, studia menedżerskie, rachunkowość i audyt wewnętrzny w jednostkach sektora publicznego, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, wycena i gospodarka nieruchomościami, bezpieczeństwo informacji i ochrona danych osobowych.

Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w kilkunastu kołach naukowych, m.in. Kole Naukowym Ekonomii Eksperymentalnej, Ekonomii Międzynarodowej, Samorządu Terytorialnego, Przedsiębiorczości, Ekonomistów Turystyki, czy Kole Naukowym „Europrojekt”.

W 2021 roku Wydział Ekonomii i Finansów UwB przyjęty został do prestiżowego grona członków PRME – inicjatywy ONZ na rzecz odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju.

Wydział Ekonomii i Finansów to szeroka współpraca międzynarodowa -  prawie 40 podpisanych umów o mobilności (m.in. umowa z Universidad de Córdoba, Università degli Studi di Bari Aldo Moro, Instituto Politécnico de Setúbal). Realizowane są ponadto inicjatywy w ramach internationalization@home, a Wydział posiada także przygotowaną ofertę studiów w języku angielskim: International Economic Relations. Do tego studenci mogą realizować ponad 40 przedmiotów w języku angielskim w ramach oferty skierowanej do studentów przyjeżdżających, jak i studentów Wydziału.

Wydział Ekonomii i Finansów współpracuje z wieloma  organizacjami, m.in. z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym, Narodowym Bankiem Polskim – Odział w Białymstoku, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce – Odział w Białymstoku, Izbą Przemysłowo-Handlową w Białymstoku czy Urzędami Skarbowymi w Białymstoku.

Dumą Wydziału jest ogólnopolskie czasopismo Optimum. Economic Studies, wydawane od początku 1998 roku. Misją czasopisma jest stworzenie pluralistycznego forum wymiany opinii naukowych na najważniejsze i najbardziej aktualne tematy związane z ekonomią, zarządzaniem i finansami. W 2021 r. czasopismo uzyskało aż 70 punktów na liście czasopism naukowych MEiN. Do tego Optimum. Economic Studies ukazuje się w wolnym dostępie (open access) i pokazuje, jak w sposób praktyczny Wydział Ekonomii i Finansów „otwiera naukę”.

W poniedziałek przy ul. Warszawskiej 63 (o godz. 11:15) odbędzie się specjalna jubileuszowa konferencja. Będzie można usłyszeć nad czym pracują naukowcy  Wydziału Ekonomii i Finansów, będzie tort i debata „35 lat minęło…” oraz wystąpienie gościa specjalnego – Janiny Bąk pod hasłem „Czy istnieje matematyczny wzór na szczęście”.

Janina Bąk - wykładowczyni akademicka, jak o sobie mówi „psychofanka statystyki i badań marketingowych”. Autorka książki „Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby zdobyć Nobla”, która sprzedała się w liczbie ponad 100 000 egzemplarzy. Uczy ludzi, że ze statystyką można i należy się zaprzyjaźnić – robi to na blogu JaninaDaily.com, na kanale YouTube „Statystycznie rzecz biorąc” i na żywo.