Anatomia kryzysu. Międzynarodowa konferencja naukowa na UwB

Blisko 70 znakomitych ekonomistów z kraju i z zagranicy (Niemcy, Białoruś) uczestniczyło w dwudniowej konferencji, która zakończyła się dzisiaj na Uniwersytecie w Białymstoku. Tematem obrad były kryzysy ekonomiczne, ich przyczyny, skutki społeczno-gospodarcze i wnioski płynące z największych w historii kryzysów dla współczesnych gospodarek.

Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o instytucjonalnych korzeniach kryzysów, globalnym charakterze tych zjawisk i wpływie kryzysów na politykę monetarną, gospodarkę czy bezpieczeństwo. Nie zabrakło odniesień do najbardziej aktualnych wydarzeń związanych z polityką gospodarczą w erze pocovidowej.

- Wybór tematyki spotkania nie był przypadkowy. Już trzy lata temu postanowiliśmy, że kolejna konferencja będzie poświęcona kryzysom. W 2019 roku minęło 90 lat od wybuchu Wielkiego Kryzysu Gospodarczego, który z ogromną siłą uderzył w społeczeństwo i gospodarkę. Wydarzenie to, w kręgach naukowych ekonomistów i historyków oraz przedstawicieli innych nauk społecznych, jest uznawane za bardzo istotne z perspektywy rozwoju społeczno-gospodarczego. Rocznica tych wydarzeń była nie tylko dobrą okazją na ich przypomnienie i analizę, ale też przyczynkiem do dyskusji o źródłach kryzysów, ich implikacji dla różnych sfer życia człowieka czy rozwiązaniach instytucjonalnych, które mogą przeciwdziałać napięciom kryzysowym albo przynajmniej ograniczać ich niepożądane skutki. Przez ostatni rok, z powodu pandemii, tematyka kryzysu zyskała na aktualności, bo skutki SARS-CoV-2 już boleśnie odczuło wiele gospodarek, a długofalowe efekty ograniczeń covidowych będziemy obserwować jeszcze długo – mówi prof. Robert Ciborowski, ekonomista z UwB i przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.

W konferencji wzięło udział wielu znakomitych teoretyków i praktyków ekonomii. To m.in. prof. Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Jerzy Wilkin – kierownik Zakładu Integracji Europejskiej w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – były minister gospodarki i pracy oraz były członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Marian Gorynia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu - przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Krzysztof Jajuga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prof. Andrzej Sławiński ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prof. Anna Ząbkowicz i prof. Ewa Okoń-Horodyńska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. Witold Kwaśnicki z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Bogusław Fiedor z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz dr hab. Łukasz Hardt, prof. Uniwersytetu Warszawskiego – członek Rady Polityki Pieniężnej.

Była to już V Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu: Rozwój społeczno-gospodarczy w teoriach ekonomicznych. To naukowe spotkanie odbywa się na Uniwersytecie w Białymstoku co dwa lata. Tegoroczne, zaplanowane pierwotnie na 2020 r., miało formułę hybrydową: większość uczestników brało w nim udział na żywo, część – dołączyła do obrad online.

Spotkanie zorganizowały: Katedra Ekonomii Politycznej oraz Katedra Finansów z Wydziału Ekonomii i Finansów UwB. Honorowym patronatem konferencję objął Marszałek Województwa Podlaskiego, a także Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Instytut Misesa, Polskie Towarzystwo Historii Gospodarczej, Forum Myśli Instytucjonalnej.

Sponsorzy konferencji: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Bank Millennium, Kombinat Budowlany, Biaform S.A.