Jubileusz Uniwersytetu w Białymstoku - 20 lat samodzielności

Data wydarzenia 26-01-2017

Nadanie tytułu doctor honoris causa maestro Jerzemu Maksymiukowi będzie najważniejszym punktem obchodów 20-lecia Uniwersytetu w Białymstoku. Plan wydarzeń związanych z jubileuszem jest już znany. 

Kulminacja obchodów będzie miała miejsce w czerwcu, bo właśnie wtedy przypada rocznica uchwalenia przez Sejm ustawy o utworzeniu Uniwersytetu w Białymstoku. Najbardziej podniosłym wydarzeniem będzie uroczystość, która odbędzie się 22 czerwca (czwartek). To właśnie w jej trakcie Jerzy Maksymiuk odbierze tytuł doctor honoris causa. Jak powiedział rektor UwB, świętując i pokazując swój dotychczasowy dorobek oraz wkład w życie Białegostoku i regionu, uczelnia chce też  uhonorować człowieka, który za sprawą swojego wybitnego dorobku artystycznego i związków z Białymstokiem jest dla białostoczan i Podlasian powodem do dumy. Na środowe popołudnie poprzedzające uroczystość (21 czerwca) planowana jest promocja monografii dotyczącej maestro Maksymiuka, która będzie wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku. 

Rektor uniwersytetu, dr hab. Robert Ciborowski, prof. UwB, podczas konferencji prasowej na temat jubileuszu podkreślał też, że władzom uczelni zależy na tym, by urodziny świętowali razem ze społecznością akademicką mieszkańcy Białegostoku i regionu. Dlatego w piątek (23 czerwca) uczelnia zaprosi wszystkich do kampusu na piknik oraz koncert w konwencji światło i dźwięk. Wystąpi CIRA - artysta także związany z Białymstokiem.

Świętowanie rozpocznie się jednak dużo wcześniej. 25 lutego w auli Wydziału Ekonomii i Zarządzania odbędzie się jubileuszowy bal, połączony z charytatywną aukcją na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie DROGA. (Sprawdź tutaj: http://www.uwb.edu.pl/zapraszamy-na-charytatywny-bal-uniwersytecki). Jubileuszowe akcenty pojawią się też podczas cyklicznych wydarzeń, takich jak promocje doktorskie i habilitacyjne, Juwenalia czy Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Ostatnim jubileuszowym wydarzeniem będzie planowana na początek października interdyscyplinarna konferencja naukowa poświęcona roli uniwersytetów w kontekście regionalnym.

 

Od dziś działa też specjalna jubileuszowa strona www.uwb.edu.pl/20lat. Można tu znaleźć aktualne informacje na temat wszystkich wydarzeń jubileuszowych, informacje o historii UwB, ciekawostki i filmowe wspomnienia związane z tworzeniem i rozwojem uczelni. Ruszyła również zbiórka zdjęć pokazujących formalną i mniej formalną stronę działalności UwB w ciągu 20 lat. (Szczegóły tutaj: http://www.uwb.edu.pl/zbieramy-zdjecia-zwiazane-z-historia-uniwersytetu-w-bialymstoku).  Liczymy na fotografie od naszych absolwentów, pracowników i studentów - chcemy pokazać je na jubileuszowych prezentacjach i wystawach. 

 

Mamy też jubileuszowy gadżet – puzzle ze zdjęciem kampusu Uniwersytetu w Białymstoku, laureatem Podlaskiej Marki Roku. Puzzle będą mogli zdobyć m.in. uczestnicy konkursów dotyczących UwB, jakie planowane są m.in. podczas Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

 

Patronat medialny nad obchodami jubileuszu objęły: TVP 3 Białystok oraz Polskie Radio Białystok.