Już w niedzielę piknik ekologiczny: „Patrioci? Naturalnie!”

Data wydarzenia 29-08-2021

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy (Uniwersytet w Białymstoku), Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Galeria Arsenał zapraszają 29 sierpnia na piknik ekologiczny „Patrioci? Naturalnie!” To propozycja dla rodzin z dziećmi, które chcą kreatywnie spędzić ostatnią niedzielę wakacji oraz w interesującej formie pogłębić swoją wiedzę z zakresu dbania o środowisko naturalne.

Piknik odbędzie się na skwerze Armii Krajowej w Białymstoku (obok Pałacyku Gościnnego i Muzeum Wojska) w godz. 10.00 – 13.00. W przypadku deszczowej pogody jego organizatorzy zapraszają do sal Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego 7.

Program  pikniku:

• „Patrioci do ogródków!”

Warsztaty historyczne przygotowane przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Uczestnicy poznają m.in. losy „victory gardens”, czyli ogrodów zakładanych w czasie wojny w celu dostarczenia żywności ludności cywilnej. Wspólnie zastanowią się dlaczego dziś ogrody są ważne i jaki mają związek z patriotyzmem. Na koniec zasadzą własne warzywa i zioła w specjalnych recyklingowych pojemnikach, które zabiorą do swoich domów.

• „Ptasie zagadki”

Warsztaty ornitologiczne Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Podczas spaceru alejkami Parku Planty uczestnicy będą obserwować ptaki. Wraz z prowadzącym dr. Januszem Kupryjanowiczem nauczą się rozpoznać gatunki występujących tam ptaków krukowatych i wróblowych. Uwaga! Prosimy zabrać własne lornetki.
Spacer wyruszy spod siedziby Muzeum Wojska w Białystoku (ul. Kilińskiego 7) o pełnych godzinach: 10.00, 11.00, 12.00. Obowiązują wcześniejsze zapisy: Janusz Kupryjanowicz, mail: kuprzool@uwb.edu.pl, tel. 85 745 73 22.

• „Pytajnik przyrodniczy”

Warsztaty Kobalt Migrating Platform/Galeria Arsenał. Punktem wyjścia do zajęć będzie rozmowa o połączeniach w świecie przyrody i zmianach klimatu.  Odpowiedzi uczestnicy będą szukać rysując, wycinając i notując to, co podpowie sama natura. Na koniec stworzą wielkowymiarową konstrukcję, którą ustawią na Skwerze Armii Krajowej.

•  Symulacja rabunkowego wykorzystywania zasobów ziemi

Pokaz przygotowany przez Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze. Uczestników prosimy o zabranie ze sobą plastikowych nakrętek od butelek zebranych przez rodzinę w ciągu jednego tygodnia. Po pikniku zostaną one przekazane na rzecz Fundacji wspierającej osoby niepełnosprawne.

Ponadto uczestnicy pikniku mogą liczyć na: „Zielono mi […], czyli szkoła kamuflażu w duchu upcyklingu” (Muzeum Wojska w Białymstoku), „Segregować to nie wstyd, czyli kurs prawidłowej segregacji śmieci” (Urząd Miejski w Białymstoku), a także plenerowe gry i zabawy.

Patronat nad wydarzeniem objął Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Piknik ekologiczny jest jednym z elementów szerszego projektu pn. „Patrioci? Naturalnie!” wskazującego inny wymiar współczesnego patriotyzmu – ochrona środowiska naturalnego. Inicjatywa jest wyjątkowa, bo odbywa się w partnerstwie trzech różnych białostockich instytucji: Muzeum Wojska, Galerii Arsenał oraz Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy. Pomimo różnych obszarów działania instytucje te zawarły porozumienie mające na celu budowanie postaw „patriotyzmu ekologicznego”. W ramach projektu zaplanowany został także konkurs „Przyrodnicze symbole mojej ojczyzny” - dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Szczegóły już wkrótce! Finał projektu odbędzie się w dniu Święta Niepodległości, 11 listopada 2021 r.