Kongo, Tanganika czy Amazonka w Białymstoku? To możliwe! Dzięki współpracy biologów z UwB i akwarystów.

Data wydarzenia 24-02-2016

Biotopy z pięciu kontynentów – taki ambitny plan mają pracownicy Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Biotopowe akwaria, z charakterystycznymi dla różnych stron świata roślinami i zwierzętami, powstają w siedzibie Instytutu w nowym kampusie. Biologów wspierają pasjonaci z lokalnego forum akwarystycznego AkwariumOnline.pl. Jak mówią – dla nich prace przy urządzaniu ogromnych akwariów to okazja do spełnienia się.   

Biotopowe akwaria będą częścią ogromnej, wielopoziomowej konstrukcji, jaka znajduje się w Instytucie Biologii UwB.  Zainstalowane tam akwaria mają pojemność od 150 do ponad 500 litrów.

- Dziewiętnaście z nich  przeznaczyliśmy  na okna kwiatowe z roślinnością o ciekawych przystosowaniach do różnych warunków środowiskowych. Większość jest już zagospodarowana. Zagospodarowane są już także niektóre klasyczne akwaria i akwaterraria. Na akwarystycznej ścianie są trzy zbiorniki ziemnowodne, dwa akwaria z płazami żyjącymi w środowisku wodnym, jedno akwarium dla żółwi ziemnowodnych. Ciekawostką jest tu zbiornik z poskoczkami mułowymi – rybami, które większość doby spędzają na lądzie – opowiada mgr Anna Koszewnik z Instytutu Biologii UwB.

Teraz biolodzy chcą stworzyć akwaria biotopowe, czyli takie, które swoim wystrojem, obsadą roślin i zwierząt, naśladują warunki naturalne.

- Naszym celem jest stworzenie namiastek biotopów z pięciu kontynentów. Obecnie możemy pochwalić się bardzo specyficznym, jeśli chodzi o warunki życia, biotopem „Czarne Wody” Amazonki (Ameryka płd.), biotopem „Kongo” (Afryka) z wartkim nurtem rzecznym, biotopem jeziora Tanganika (Afryka) oraz biotopem azjatyckim z barwnymi odmianami brzanek. W przygotowaniu jest zbiornik imitujący grotę, w której zamieszkają ślepczyki jaskiniowe.  W przyszłości chcielibyśmy założyć jeszcze zbiornik biotopowy związany z kontynentem australijskim i zbiornik imitujący jezioro europejskie – zapowiada mgr Anna Koszewnik.

Biologów z Uniwersytetu w Białymstoku w pracach nad przygotowaniem akwariów wspierają hobbyści skupieni wokół lokalnego forum akwarystycznego AkwariumOnline.pl.

- To ludzie z wieloletnim doświadczeniem hodowców - akwarystów, którego nam brakowało. Każdy z nich jest specjalistą w określonym biotopie i chętnie służy wiedzą i doświadczeniem zdobywanym przez lata. Dzięki temu nasze prace nabrały tempa i rozmachu – dodaje opiekunka akwariów.

Akwaryści na prace przy zagospodarowaniu akwariów poświęcają wolny czas.  Ale jak mówią – oni też korzystają na współpracy.

- Większość z nas pasjonuje się hodowlą ryb akwariowych od wielu lat, dawno już przeszliśmy etap zbiorniczków tzw. ogólnych i koncentrujemy się na wybranych biotopach. Żaden z nas nie ma jednak  możliwości, tak finansowych jak i lokalowych, do „spełnienia” się w tym zakresie w pełni. Możliwości, jakie daje infrastruktura „akwarystycznego wieżowca” w Instytucie Biologii, do tej pory były dla nas poza jakimkolwiek wyobrażeniem, poza naszym zasięgiem. Dlatego możliwość uczestniczenia w tym projekcie przyjęliśmy z entuzjazmem – relacjonuje Andrzej Nieborak, administrator Ogólnopolskiego Forum Akwarystycznego AkwariumOnline.pl.

Na dowód przytacza fragmenty opinii, jakie pojawiły się na forum portalu po tym, gdy białostoccy akwaryści poinformowali o możliwości współpracy z biologami:

„Byłem, widziałem, nie chciało się wychodzić, pogadałem z pracownikami. Kopara opadła  i długo nie chciała się podnieść. Żadne zdjęcie nie oddaje skali przedsięwzięcia. Kosmos. Wszelkimi sposobami powinniśmy pomóc w zagospodarowaniu pustych szkieł”.

„Przy takiej liczbie akwariów można pobawić się na ostro i zrobić kilkanaście biotopów. Ja jak to zobaczyłem to spać nie mogłem...”

Jak mówią pasjonaci akwarystyki, taka współpraca doskonale wpisuje się też w cele Forum Akwarystycznego.

- Ogólnopolskie Forum Akwarystyczne AkwariumOnline.pl powstało po to, by popularyzować akwarystkę wśród wszystkich ludzi akwarystycznej woli. Naszym nadrzędnym celem jest integracja akwarystów. Włączamy się w szerzenie wiedzy na ten temat i popularyzowanie jej na wszystkie możliwe sposoby. Bierzemy udział w targach, wystawach, nawiązaliśmy kontakty z organizacjami skupiającymi akwarystów i pismami branżowymi. Projekt w Instytucie Biologii to dla nas okazja by urządzić swoje ulubione biotopy, a przy okazji promować akwarystykę wśród odwiedzjących kampus białostoczan i nie tylko – dodaje Andrzej Nieborak. - Czujemy się dumni, że zostaliśmy przyjęci do tego projektu.

Prace przy tworzeniu biotopowych akwariów będą prowadzone w miarę pozyskiwania środków na urządzenie kolejnych zbiorników – przede wszystkim na zakup zwierząt i roślin, również do okien kwiatowych. W tym pomóc mogą także sponsorzy, których Instytut Biologii zaprasza do współpracy.