„Nagroda Nobla z fizyki 2016” - konwersatorium

Data wydarzenia 22-02-2017
28 lutego (wtorek) o godzinie 13:15 w sali 2011 Wydziału Fizyki UwB, rozpocznie się konwersatorium, na którym prof. dr hab. Jakub Tworzydło z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi referat zatytułowany: „Nagroda Nobla z fizyki 2016”.

J. Tworzydło: ,,Nagroda Nobla z fizyki została przyznana w roku 2016 Davidowi Thoulessowi, Duncanowi Haldane'owi i Michaelowi Kosterlitzowi za "teoretyczne odkrycia topologicznych przejść fazowych i topologicznych faz materii". Komitet Noblowski tym razem nie odniósł się do pojedynczego wyniku, lecz raczej przedstawił zespół przełomowych odkryć, które legły u podstaw obecnego rozumienia topologicznych faz kwantowej materii.

Celem prezentacji jest przybliżenie historycznego kontekstu i pedagogiczne wyjaśnienie oryginalnych rezultatów uzyskanych przez tegorocznych Laureatów. W szczególności na seminarium omówię:
1) dwuwymiarowe przejście fazowe wywołane obecnością wirów
2) niezmiennik topologiczny pojawiający się w fizyce kwantowego efektu Halla
3) jeśli czas pozwoli także szczególną fazę kwantowego łańcucha magnetycznego.