Opiekunowie Klubów Młodego Odkrywcy będą się szkolić na UwB

Data wydarzenia 30-11-2018

W najbliższą sobotę (1.12.2018) w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku spotkają się nauczyciele z północno-wschodniej Polski zainteresowani zakładaniem Klubów Młodego Odkrywcy. Będą się szkolić pod okiem trenerów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Klub Młodego Odkrywcy to program realizowany przez CNK przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego ideą jest organizowanie edukacyjnych, pozalekcyjnych zajęć, w czasie których dzieci i młodzież wspólnie poznają świat nauki przez osobiste zaangażowanie, samodzielne doświadczanie i eksperymentowanie. Opiekunem może być nauczyciel, animator kultury albo rodzic. W całej Polsce i za granicą działa już kilkaset klubów.

Miejsce szkolenia nie jest przypadkowe – Uniwersytet w Białymstoku jest jednym z parterów regionalnych programu. Współpracę UwB z Centrum Nauki Kopernik zainicjowała dr Anna Rybak, matematyk, emerytowany pracownik uczelni. Jak mówi, pod opieką UwB jest już 10 klubów, nie tylko z województwa podlaskiego, ale także z Ełku, Ostrołęki, Huszlewa, Ostrowi Mazowieckiej i Białej Podlaskiej. Dr Rybak ma nadzieję, że dzięki szkoleniu powstanie ich więcej, bo uczestnicy – nauczyciele różnych przedmiotów – nie tylko wzmocnią własne kompetencje, ale będą też popularyzować idę KMO w swoim środowisku.

W sobotnim, kilkugodzinnym szkoleniu, weźmie udział 18 nauczycieli zamierzających założyć Kluby Młodego Odkrywcy. Jak zapowiadają organizatorzy, podczas spotkania zaprezentowane zostaną konkursy i projekty, w jakich opiekunowie i członkowie klubów mogą brać udział. Co najważniejsze, uczestnicy warsztatów będą mogli poczuć na własnej skórze, co oznacza eksperymentowanie w KMO - będzie wiele doświadczeń, sporo radości i dobrej zabawy.

Szkolenie odbędzie się w siedzibie Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki (Wydział Matematyki i Informatyki, sala 3011, II piętro). Początek o godz. 9.30.

Więcej o KMO na stronie www.

 fot. Robert Kowalewski, CNK