Podlaska Marka dla prof. Piotra Jaranowskiego! Za udział w odkryciu fal grawitacyjnych

Data wydarzenia 25-04-2018

Pierwsza w historii detekcja fal grawitacyjnych, w którą zaangażowany był m.in. prof. Piotr Jaranowski z Wydziału Fizyki UwB, zdobyła nagrodę Podlaska Marka w kategorii Odkrycie! Wczoraj (24.04.2018) na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej odbyła się gala finałowa konkursu organizowanego od 14 lat przez Marszałka Województwa Podlaskiego.

Nagrodę wręczyli prof. Jaranowskiemu marszałek Jerzy Leszczyński oraz Petros Psyllos – ubiegłoroczny laureat Podlaskiej Marki.

- Jestem szczerze zdumiony tym, że znalazłem się tutaj i chyba moje zdumienie może być porównywalne z tym, co przeżyłem 2 lata temu. Gdy ponad 100 lat po tym, jak Albert Einstein wymyślił fale grawitacyjne, i ponad 50 lat po tym, jak usiłowano eksperymentalnie je wykryć, wreszcie zostały zarejestrowane – powiedział prof. Piotr Jaranowski odbierając statuetkę. - Chciałbym podziękować bardzo kapitule i wszystkim internautom, którzy głosowali na mnie. Ta nagroda jest niewątpliwie nagrodą dla całego Uniwersytetu w Białymstoku, z którym jestem związany przez całe swoje zawodowe życie i jestem dowodem na to, że nasz uniwersytet jest znakomitym miejscem do studiowania, i to nie tylko fizyki.

Detekcja fal grawitacyjnych to przełomowe osiągnięcie nauki - ostateczne potwierdzenie ogólnej teorii względności Alberta Einsteina z 1915 roku. W październiku 2017 r. została uhonorowana Nagrodą Nobla. Nagrodę przyznano trójce badaczy, którzy mieli szczególnie doniosły wkład w to odkrycie - zapoczątkowali badania wiele lat temu, tworzyli infrastrukturę badawczą. Detekcja była jednak możliwa dopiero w 2015 roku, dzięki pracy międzynarodowego zespołu naukowców z konsorcjum LIGO Scientific Collaboration i Vigro Collaboration. Jednym z nich był prof. Piotr Jaranowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Jego rola polegała w szczególności na stworzeniu (we współpracy z prof. Andrzejem Królakiem z Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie) podstaw wielu algorytmów i metod służących do wykrycia i estymacji parametrów fal grawitacyjnych z układów podwójnych złożonych z gwiazd neutronowych lub czarnych dziur. Badacze przyczynili się też do precyzyjnego modelowania sygnału fali grawitacyjnej wytwarzanej przez takie układy podwójne. Dzięki udziałowi prof. Jaranowskiego w projekcie o podlaskiej nauce było głośno w całym kraju.

O nagrody w 7 kategoriach (Produkt Spożywczy, Produkt Użytkowy, Inwestycja, Odkrycie, Wydarzenie, Kultura i Społeczeństwo) rywalizowało łącznie 180 kandydatur. Laureatów wskazała kapituła konkursu Podlaska Marka.

Przypomnijmy, że to już druga nagroda Podlaskiej Marki dla największej podlaskiej uczelni. Trzy lata temu tytuł Podlaskiej Marki Roku 2014 zdobył kampus Uniwersytetu w Białymstoku.

Więcej informacji o gali finałowej: http://www.wrotapodlasia.pl/pl/bogactwo_roznorodnosci/podlaska_marka_roku/wielka-gala-podlaskiej-marki-poznaj-tegorocznych-zwyciezcow.html

Zapraszamy też do przeczytania rozmowy z prof. Jaranowskim w naszym cyklu Twarze UwB: http://uwb.edu.pl/nowosci/twarze-uwb/prof-piotr-jaranowski-astronomo-fizyk-czyli-historia-o-spelnianiu-marzen/88e4166b