Premiera spektaklu „Słońce też wschodzi” w wykonaniu aktorów Teatru bez Nazwy

Teatr bez Nazwy – studencka grupa teatralna działająca przy Instytucie Studiów Kulturowych UwB – zaprasza na premierę spektaklu „Słońce też wschodzi”. Przedstawienie odbędzie się 1 kwietnia (piątek) o godzinie 18:00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury (kampus UwB).

"Słońce też wschodzi" jest adaptacją sceniczną słynnej powieści Ernesta Hemingwaya, która to spopularyzowała termin "stracone pokolenie". Jak mówią twórcy spektaklu, mimo, iż książka wydana została w roku 1926, jej przesłanie wciąż wydaje się być bardzo aktualne. Czy bohaterowie będą w stanie poradzić sobie z odrzuceniem, monotonią życia czy choćby rozterkami miłosnymi? Czy "stracone pokolenie" faktycznie pozbawione jest świetlanej przyszłości? To pytania, na które odpowiedzi poszukuje w swym przedstawieniu studencki teatr.

Za reżyserię odpowiada student kulturoznawstwa Marcin Zieniewicz. Na scenie zobaczymy Kamila Okuniewskiego, Julitę Siwerską, Rafała Stelengowskiego, Damiana Radulskiego, Krystiana Podborowskiego, Klaudię Czudzinowicz, Przemysława Szotko, Mateusza Sasinowskiego oraz Karolinę Czerniawską. Reżyserią światła zajmują się Michał Dąbrowski oraz Jakub Pawłowski, za charakteryzację oraz choreografię odpowiada Karolina Czerniawska.

Początków Teatru bez Nazwy doszukiwać się można w wydarzeniu pod nazwą Noc Poetów, zorganizowanym na białostockiej polonistyce w związku z Nocą Muzeów w maju 2018 r. Grupa młodych twórców szybko się powiększała. Działalność typowo teatralną zainaugurowało wystawienie spektaklu Dziady cz. II w reżyserii Patryka Bołtryka w ramach Dni Kulturoznawczych (listopad 2018 r.) Przy realizacji tego Mickiewiczowskiego dramatu liczba aktorów na scenie przekroczyła dwudziestkę. W kolejnej części, trzeciej, zagrało już trzydzieści pięć osób (grudzień 2019 r.)

Jak mówią członkowie Teatru bez Nazwy, od początku swojej działalności starają się zachować równowagę między wystawieniami klasyki a realizacjami współczesnymi. Poza dwiema częściami Dziadów zrealizowali kilka innych spektakli: „Intryżka” w reżyserii Natalii Wondołowskiej, na podstawie scenariusza Anny Zambrzyckiej (maj 2019 r.); „Nie wszystko wierszem powiedziane”, scenariusz i reżyseria Rafał Śledziewski (czerwiec 2019 r.); „Psychologia mordercy, czyli historia szaleńca”, scenariusz i reżyseria Marcin Bartoszuk (luty 2020 r.) Ponadto mają na koncie kilka wydarzeń muzycznych, a wokaliści i instrumentaliści działający przy teatrze wystąpili na XII Festiwalu Kultury Żydowskiej Zachor – Kolor i Dźwięk (czerwiec 2019 r.)

W latach 2018–2021 funkcję prezesa Teatru bez Nazwy sprawował jego założyciel, Patryk Bołtryk. Od roku 2021 prezesem jest Marcin Zieniewicz. Opiekę nad studenckim teatrem niezmiennie sprawuje mgr Maja Rogala z Instytutu Studiów Kulturowych UwB.