Prof. Maciej Perkowski z Wydziału Prawa UwB powołany do Rady Naukowej przy Ministrze ds. Rozwoju Samorządu

Minister ds. Rozwoju Samorządu powołał Radę Naukową, z którą będzie konsultował propozycje, jakie napłynęły w ramach konsultacji projektu Samorząd 3.0. W Radzie zasiądzie prof. Maciej Perkowski z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, który w środę, 29 września otrzymał akt nominacyjny.

Rada Naukowa przy Ministrze ds. Rozwoju Samorządu została powołana po raz pierwszy. W jej skład weszli naukowcy – eksperci z całej Polski. Jest wśród nich prawnik z Uniwersytetu w Białymstoku. Rada zajmie się m.in. propozycjami, jakie zostały zgłoszone w toku konsultacji projektu Samorząd 3.0. To ponad 1000 wniosków na 1300 stron.

Kolejnym krokiem ministerstwa ma być powołanie - na bazie Rady - Komisji Kodyfikacyjnej, która przygotuje jednolity Kodeks Samorządu Terytorialnego.

- Bardzo się cieszę, że udało się uzyskać nie tylko przychylność, ale też entuzjazm i pełne zaangażowanie ministra w ambitne wyzwanie legislacyjne, jakim bez wątpienia jest przyszły Kodeks samorządu terytorialnego! Rada stanowi zaczyn Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządu Terytorialnego, a swój udział w tych pracach uważam za zaszczyt i naukowe zobowiązanie – mówi prof. Maciej Perkowski z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Dodaje, że naukowcy powołani do Rady Naukowej wnoszą swoje zaangażowanie eksperckie, opierając się na zróżnicowanym dorobku naukowym.

- Moją domeną są zwłaszcza zagadnienia współpracy międzynarodowej samorządu terytorialnego, a także jego finansowanie ze środków unijnych i z wykorzystaniem partnerstwa publiczno-prywatnego. Oczywiście mam też niezłą orientację w obszarach ochrony środowiska czy gospodarki komunalnej, ale naszym zadaniem nie jest stworzenie eklektycznego zlepka wywodów "z serca płynących", lecz pozytywistyczna praca ku kodyfikacji – mówi prof. Maciej Perkowski z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Przewodniczącym Rady został prof. Jan Izdebski - Kierownik Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego i Nauki Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Więcej informacji o powołaniu Rady można znaleźć www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/

Zdjęcie: KPRM