Teatr Wierszalin w Uniwersyteckim Centrum Kultury - zapraszamy! Jeden spektakl "Wziołowstąpienia" tylko dla społeczności uniwersyteckiej.

Data wydarzenia 02-03-2017
W marcu w Uniwersyteckim Centrum Kultury będziemy gościć Teatr Wierszalin z aż trzema różnymi spektaklami. Zorganizowane grupy szkolne obejrzą „Dziady - Noc pierwsza” i „Historyję o chwalebnym zmartwychwstaniu pańskim”. Natomiast specjalnie dla naszej uniwersyteckiej społeczności - w piątek 10 marca o godz. 19.00 - zespół teatru zaprezentuje spektakl „Wziołowstąpienie”.
Studenci i pracownicy uniwersytetu mogą rezerwować bezpłatne wejściówki na to przedstawienie pod adresem: rezerwacje@uwb.edu.pl. W treści rezerwacji należy podać imię, nazwisko i wskazać swoje miejsce pracy lub nauki w obrębie uniwersytetu. Jedna osoba może zarezerwować najwyżej dwie wejściówki. Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia od organizatora.

WZIOŁOWSTĄPIENIE to opowieść o Podlasiu – krainie, gdzie żyją jeszcze „wiary stare”, a szeptuchy i szeptuni szepczą swoje „zamowy” ze skutkiem potężniejszym niż gdzie indziej. Spektakl przedstawia ludową wiarę w nadprzyrodzony dar i moc uzdrawiania ziołami. Stanowi tym samym rozwinięcie folklorystycznych zainteresowań teatru.

Historyczne, naukowe oraz literackie źródła pisane, a także źródła niepisane - przekazywane słowami „gminnej opowieści”, z pokolenia na pokolenie, a nade wszystko przekazy mistyczno-religijne oraz żywa tradycja współczesnej wsi podlaskiej - budują mityczną opowieść o przenikaniu się światów materialnego i niematerialnego, o holistycznej naturze wszechświata i człowieka, o nierozerwalnym związku człowieka z przyrodą, o mocy ziół i ludzkich niemocach, zamawianych szeptem podczas pełni Księżyca.

Czas trwania przedstawienia: ok. 2 godz. Spektakl tylko dla widzów dorosłych.

Obsada:
Prof. Konstanty Organ-Szczątkowski - Piotr Tomaszuk
Kastuś - Rafał Gąsowski
Werek - Dariusz Matys
Józuk - Mateusz Krzyżewski/Bartłomiej Olszewski
Natalka - Monika Kwiatkowska
Nastusia - Sylwia Nowak

Inscenizacja i reżyseria: Piotr Tomaszuk

Współpraca reżyserska: Rafał Gąsowski
Współpraca scenograficzna: Mateusz Kasprzak
Opracowanie muzyczne: Piotr Tomaszuk, Rafał Gąsowski
Projekcje multimedialne: Mateusz Kasprzak
Plastyka ruchu scenicznego: Rafał Gąsowski
Projekt kostiumów: Piotr Łasiewicki
Koordynacja produkcji: Dariusz Matys
Wykonanie kostiumów: Piotr Łasiewicki, Helena Irska, Paulina Liziakowska-Michaluk
Wykonanie dekoracji: Stefan Wyszkowski, Paulina Liziakowska-Michaluk, Jan Łuba, Adam Zaręba, Mariusz Malinowski
Światło: Piotr Łasiewicki

Źródła literackie:
Nadzieja Bittel-Dobrzańska „Jak wiedźma Agrypicha znachorstwa mnie uczyła”, O. Czesław Klimuszko „Moje widzenie świata”, Vital Voronau „Szeptem”, Marian Janusz Kawałko „Historie ziołowe”, Michał Federowski „Lud białoruski na Rusi Litewskiej” - materiały do etnografii słowiańskiej zgromadzone w latach 1877-1905 oraz wiersz Mirona Białoszewskiego „Wywiad”.

Źródła muzyczne - kompozytorzy i wykonawcy, których utwory fragmentarycznie bądź w całości wykorzystano w przedstawieniu: Dmitrij Szostakowicz, John Zorn, Piotr Nazaruk, Pierre Degeyter, Alibabki, Helena Majdaniec, Adolf Dymsza, Piotr Tomaszuk (lira korbowa oraz wokalizy).

Jak do nas trafić?
Uniwersyteckie Centrum Kultury
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku
ul. Ciołkowskiego 1N, 15-245 Białystok