Uniwersytet w Białymstoku będzie współpracował z Liaocheng University z Chin

Data wydarzenia 27-11-2019

Umowę o współpracy zawarły dziś (27.11.2019) Uniwersytet w Białymstoku oraz Liaocheng University z Chin. Dokument podpisali prof. Robert Ciborowski – rektor UwB oraz prof. Haiquan Hu - prorektor chińskiej uczelni.

Umowa przewiduje m.in. realizację wspólnych projektów badawczych, wymianę kadry naukowej i studentów, wspólną organizację konferencji naukowych. Została zawarta na okres 5 lat z możliwością jej przedłużenia.

Spotkanie odbyło się w siedzibie rektoratu UwB. W imieniu władz uczelni gości powitała prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki Uniwersytetu w Białymstoku. Przedstawiając największą podlaską uczelnię przypomniała, że choć Uniwersytet w Białymstoku jest młody, bo jako samodzielna uczelnia funkcjonuje dopiero od nieco ponad dwudziestu lat, jest jednocześnie jednym z najszybciej rozwijających się uniwersytetów w Polsce. Wyraziła też nadzieję, że wizyta na UwB przekona gości z Chin, że warto współpracować z białostockim uniwersytetem w różnych formach.

Prof. Haiquan Hu, prorektor Liaocheng University, podziękował za zaproszenie i możliwość bliższego zapoznania się z działalnością UwB. Powiedział też, że Polska jest ważnym elementem zainicjowanego kilka lat temu przez chiński rząd projektu One Belt One Road (mającego na celu reaktywację Jedwabnego Szlaku). Stawarza on wiele dodatkowych możliwości współpracy, także w sferze nauki i kształcenia.

W spotkaniu wzięli też udział m.in. dziekani wydziałów przyrodniczych i ścisłych z obu uczelni. Współpracą w tych właśnie obszarach najbardziej zainteresowana jest chińska uczelnia, choć obie strony nie wykluczają, że w przyszłości wspólne działania będą realizowane także przez inne jednostki – wymieniano m.in. pedagogikę czy kształcenie w zakresie języków obcych.

Z ramienia Uniwersytetu w Białymstoku z chińską delegacją spotkali się także dr hab. Dorota Misiejuk, prof. UwB - dyrektor Ośrodka Kultury Chińskiej
i Współpracy Międzykulturowej na UwB, dr Zofia Karczewska - pełnomocnik rektora ds. umiędzynarodowienia oraz mgr Anna Maj - kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej.

Goście obejrzeli też uniwersytecki kampus, gdzie swoje siedziby mają wydziały biologii, chemii, matematyki i fizyki, a także Instytut Informatyki.

Liaocheng University znajduje się w mieście Liaocheng we wschodnich Chinach, w prowincji Shandong. Uczelnia ta zatrudnia ponad 2 tys. pracowników. Kształci się na niej ponad 30 tys. studentów.