Uroczysty pochówek prochów Powstańców Styczniowych w Wilnie z udziałem przedstawicieli władz UwB

Data wydarzenia 22-11-2019

Dyrektor Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego dr hab. Adam Doliwa, prof. UwB oraz dr Arkadiusz Bieliński, zastępca dyrektora, wzięli udział w uroczystości pogrzebu prochów Powstańców Styczniowych, jakie odbyły się w piątek 22 listopada 2019 r. w Wilnie.

20 uczestników powstania styczniowego, w tym jego przywódcy - Konstanty Kalinowski i Zygmunt Sierakowski, spoczęli na wileńskiej Rossie. Wcześniej odbyła się msza pogrzebowa w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Biskupa i św. Władysława. W ceremonii uczestniczyli m.in. prezydenci Polski i Litwy, a także przedstawiciele władz Białorusi i Ukrainy.

Prochy Powstańców, straconych w 1864 r. na placu Łukiskim w Wilnie i złożone potajemnie przez władze carskie na Górze Zamkowej, zostały odnalezione w 2017 r.

Relację z wydarzenia przygotowała m.in. TVP Info.