,,Władcy" - spektakl w UCK

Data wydarzenia 27-03-2018

Uniwersyteckie Centrum Kultury, Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku, Teatr Latarnia i Teatr Klepisko zapraszają na spektakl ,,Władcy" we środę, 4 kwietnia, o godz. 18.00. „Władcy” to opowieść złożona z siedmiu rozdziałów, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Każda z części to wyspa na rzece historii, każdą rządzi inny władca, każda opowiada o innym wydarzeniu z tragicznych dziejów Europy.

| Kongo | Hołogomor | Radziłów | Kisielin | Srebrenica | Utoya | Zamachy |

Jedną z głównych inspiracji do rozpoczęcia pracy nad spektaklem była powieść Williama Goldinga „Władca much”. Scenariusz powstał w oparciu o teksty źródłowe i historyczne.

koncepcja, reżyseria: Mateusz Tymura
autorka dramatu: Magdalena Wleklik
współpraca scenograficzna: Aaliyah Navras
choreografia: Iza Szostak
asystent reżysera: Błażej Twarowski
koordynacja: Katarzyna Kapuścińska, Olga Lemieszek
wsparcie techniczne: Tomasz Waszczeniuk, Piotr Duniewski
zdjęcia: Robert Szczepański

występują: Urszula Chrzanowska, Paula Czarnecka, Cezary Jabłoński, Jakub Klimaszewski, Katarzyna Kołodziejczak, Rafał Pietrzak, Jan Wawrzyniec Tuźnik

„To nie jest spektakl, po którym wychodzi się z uśmiechem na twarzy i błyskawicznie przestawia się na codzienność. To spektakl powodujący, że widza przebiega dreszcz. Spektakl potrzebny, uwierający, nie pozwalający zapomnieć o takich wydarzeniach w życiu świata i lokalnych społeczności, o których zapomnieć nie można. Porusza, wyciąga dramaty z przeszłości, rezonuje z tym, co jest teraz.” | Monika Żmijewska, Gazeta Wyborcza Białystok

„W każdej tej historii rządzi inny dyktator, ale władca jest jeden – nienawiść. I jest ofiara. Setki, tysiące ofiar. Twórcy przedstawienia z tych liczb wydobyli jednak jednostki i to z ich perspektywy bardzo trafnie opowiadają o historii całej ludzkości.” | Aleksandra Pucułek, Gazeta Wyborcza Lublin

4 kwietnia (środa), godz. 18.00
Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N

Czas trwania spektaklu: 3 godziny z antraktem
Spektakl tylko dla widzów dorosłych!
Wejściówki bezpłatne - rezerwacja mailowa pod adresem rezerwacje@uwb.edu.pl (Prosimy podać imię i nazwisko).

Spektakl „Władcy” jest koprodukcją Teatru Latarnia i Teatru Klepisko. Prezentacja spektaklu w UCK odbywa się w ramach „Programu rezydencji teatralnych” prowadzonego przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku - dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Województwa Podlaskiego.