Wmurowanie kamieni węgielnych pod budowę Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Obserwatorium astronomicznego

Data wydarzenia 24-09-2019

W kampusie Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się dziś (24.09.2019) uroczystość wmurowania kamieni węgielnych pod budowę siedziby Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Obserwatorium astronomicznego z planetarium. Obie inwestycje są związane z planem konsolidacji większości jednostek uczelni w nowym kampusie przy ul. Ciołkowskiego.

Akt erekcyjny Biblioteki Uniwersyteckiej podpisali rektor UwB – prof. Robert Ciborowski, przedstawiciele firmy Budimex: dyr. Mariusz Hurylski i dyr. Andrzej Sowa, przedstawiciele firmy Demiurg, projektanta obiektu: Inga Rolek – architekt główny oraz Łukasz Klekotko - prezes biura projektowego, dr hab. Piotr Chomik, prof. UwB – dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, a także Tomasz Zalewski – kanclerz uniwersytetu.

Na akcie erekcyjnym Obserwatorium oprócz rektora i kanclerza uczelni, a także przedstawicieli wykonawcy, podpisy złożyli prof. Marek Budzyński i dr Krystyna Ilmurzyńska – architekci obiektu, prof. Piotr Jaranowski – dziekan Wydziału Fizyki oraz mgr Andrzej Branicki – opiekun Obserwatorium astronomicznego UwB.

W uroczystości wzięli też udział włodarze miasta i regionu: Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski, Artur Kosicki - marszałek województwa podlaskiego oraz Tadeusz Truskolaski - prezydent Białegostoku. List gratulacyjny od ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina odczytał podlaski poseł Jacek Żalek.

Poświęcenia aktów erekcyjnych i nowo budowanych obiektów dokonali arcybiskup białostocki i gdański Jakub oraz ksiądz dr hab. Henryk Ciereszko - biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej.

Wykonawca obiektów został wyłoniony w przetargu, w lutym 2019 r. Był to przetarg ogłoszony na realizację 2 zadań jednocześnie – budowę budynku Biblioteki Uniwersyteckiej i budynku Obserwatorium. W wyniku postepowania przetargowego wybrana została oferta złożona przez Budimex S.A. opiewająca na kwotę 37 898 158,75 zł. Prace rozpoczęły się wiosną br. Budowa Obserwatorium ma zakończyć się w marcu 2020 r., natomiast Biblioteka Uniwersytecka powinna być gotowa najpóźniej w lutym 2021 r., choć wykonawca deklaruje, że postara się przyspieszyć realizację inwestycji.

Nowa siedziba Biblioteki Uniwersyteckiej będzie miała 3250 m² powierzchni całkowitej netto. Będzie można w niej pomieścić nawet 12 000 metrów bieżących półek na woluminy. Na parterze znajdzie się magazyn książek, w którym na kompaktowych regałach można będzie pomieścić nawet 500 000 woluminów. Oprócz niego - magazyn zbiorów specjalnych i pracownie zajmujące się segregowaniem, opracowywaniem i udostępnianiem zbiorów. Piętro budynku zajmą m.in. sale szkoleniowe oraz dwukondygnacyjna czytelnia z antresolą, z której będzie mogło jednocześnie korzystać ok. 150 osób.

Budynek Obserwatorium z planetarium będzie miał 6 kondygnacji. Na najwyższej, przykrytej specjalną ruchomą i otwieraną kopułą, znajdzie się Obserwatorium z teleskopami – dużym statycznym oraz kilkoma mniejszymi, przenośnymi. Drugą kondygnację zajmie kameralne (na ok. 30 miejsc) planetarium z nowoczesnym systemem projekcji obrazu. Oprócz tego w budynku będzie miejsce m.in. na prowadzenie zajęć dydaktycznych, pokoje do pracy naukowej czy serwerownię.

W kolejnym etapie rozbudowy kampusu wokół budynku Obserwatorium powstanie jeszcze park doświadczeń, łączący edukację z zabawą.

Na realizację swoich inwestycji uczelnia otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: na Obserwatorium wraz z parkiem doświadczeń - 4 100 000 zł (dotacja celowa), natomiast na Bibliotekę - 30 452 000 zł (w obligacjach skarbowych).