Wydział Chemii UwB chce wzmocnić współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Pomoże w tym nowy projekt

„Nauka w młodych rękach dla otoczenia społeczno-gospodarczego” – to tytuł projektu, którego realizację rozpoczyna właśnie Wydział Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Nauka dla społeczeństwa”.

Najważniejszy cel projektu to promowanie potencjału naukowego wydziału, z naciskiem na te obszary, które mogą być atrakcyjne dla różnych podmiotów: firm, samorządów, czy instytucji kontrolnych.

- Temu będzie służyła II Ogólnopolska Konferencja ,,Środowisko - Nauka – Odpowiedzialność”, którą organizujemy 27 października wspólnie z Instytutem Kronenberga. Tegoroczne wydarzenie będzie jednocześnie inaugurowało nasz nowy projekt. Na konferencję, oprócz naszych badaczy, zaprosiliśmy m.in. przedstawicieli biznesu oraz instytucji działających w województwie podlaskim. Chcemy im pokazać, jakie badania są u nas realizowane, jaką dysponujemy aparaturą i co możemy robić na zamówienie podmiotów zewnętrznych. Pod jakim kątem możemy badać np. rozmaite materiały, substancje, próbki wody, gleby czy powietrza, jak nasz potencjał może być wykorzystany do doskonalenia procesów technologicznych w różnych branżach i sektorach – mówi prof. Joanna Karpińska, dziekan Wydziału Chemii UwB.

Aby stymulować współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, projekt zakłada też granty dla młodych naukowców – pracowników wydziału i doktorantów ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych (kierunek chemia). Zaplanowane są 2 konkursy, w każdym zostanie przyznanych 6 grantów po 25000 zł.

- Założeniem projektu jest, to że młodzi chemicy nawiążą kontakty z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego, zapoznają się z funkcjonowaniem danej instytucji czy firmy i wspólnie z nią sformułują problem badawczy. Chodzi o takie badania, które mogą pomóc w rozwiązaniu konkretnego problemu, ich tematyka ma odpowiadać na potrzeby danego podmiotu. Mam nadzieję, że taka współpraca się sprawdzi i zaowocuje trwałymi kontaktami Wydziału Chemii z jego otoczeniem – podkreśl prof. Karpińska.

Realizacja projektu „Nauka w młodych rękach dla otoczenia społeczno-gospodarczego” potrwa do sierpnia 2024 roku. Ministerialne dofinansowanie dla przedsięwzięcia to ponad 430 000 zł.

Jego podsumowaniem będzie kolejna konferencja z cyklu ,,Środowisko - Nauka – Odpowiedzialność”, podczas której omówione zostaną efekty badań zrealizowanych w ramach projektowych grantów.