Zapraszamy na rozstrzygnięcie tegorocznego Konkursu Literackiego im. Anny Markowej

Data wydarzenia 24-04-2017

27 kwietnia 2017 r. (czwartek) odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie IV Konkursu Literackiego im. Anny Markowej. Poznamy laureatów w kategoriach poezja oraz proza. Gala rozpocznie się o godz. 17.00 w auli Wydziału Filologicznego UwB, przy pl. Uniwersyteckim 1. Wstęp wolny. Na tegoroczny konkurs wpłynęło blisko 40 prac. Autorami większości są uczniowie i studenci  z województwa podlaskiego, bo to właśnie do nich przede wszystkim adresowana jest inicjatywa. Swoje wiersze i utwory prozatorskie przysłali też jednak inni twórcy – specjalnie dla nich organizatorzy utworzyli kategorię „open”.

Podczas uroczystej gali jej uczestnicy wysłuchają archiwalnego słuchowiska Anny Markowej, prelekcji prof. UwB Dariusza Kuleszy z Wydziału Filologicznego oraz rzecz jasna nagrodzonych utworów w wykonaniu ich autorów.

Nagrodę główną – 2 tys. zł – ufundował rektor Uniwersytetu w Białymstoku. 3 tysiące zł na nagrody w konkursie przekazał też Urząd Miasta Białystok. Dodatkowo, najlepsze prace ze wszystkich kategorii zostaną opublikowane w kolejnych numerach czasopisma „Próby. Nieregularnik Filologiczny”, wydawanego przez Klub Humanistów UwB.

Konkurs Literacki imienia Anny Markowej jest organizowany przez Klub Humanistów przy Instytucie Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Schola Humana. Jego celem jest nie tylko rozwijanie talentów podlaskiej młodzieży i integracja środowisk szkolnych z akademickimi, a przede wszystkim przybliżenie postaci Anny Markowej – nieżyjącej już białostockiej dziennikarki i animatorki kultury.