Księga jubileuszowa: dzieje, ludzie, opowieści – czyli opowiadamy 25 lat Uniwersytetu w Białymstoku

Pasjonujące rozmowy z ludźmi Uniwersytetu, poczet rektorów UwB i prorektorów UW w Białymstoku, uczelniane jednostki i historia w liczbach. Taka jest księga jubileuszowa  „Uniwersytet w Białymstoku. Dzieje. Ludzie. Opowieści”, która powstała z okazji XXV-lecia największej podlaskiej uczelni. To niepowtarzalna publikacja o korzeniach, rozwoju i marzeniach. Już wkrótce poszczególne rozdziały księgi będzie można znaleźć na naszej jubileuszowej stronie internetowej: https://25.uwb.edu.pl/.

Jubileuszowa księga „Uniwersytet w Białymstoku. Dzieje. Ludzie. Opowieści” powstała pod redakcją prorektora UwB dr. hab. Krzysztofa Korotkicha, prof. UwB oraz prof. Cezarego Kukli. W jej współtworzenie zaangażowani byli pracownicy Uczelni, ale także podlascy dziennikarze, a wśród nich absolwenci największej podlaskiej uczelni!

- Uniwersytet jest przestrzenią, którą tworzą ludzie. Próbując podsumować ćwierć wieku budowania Uniwersytetu w Białymstoku, zdecydowaliśmy się na opowieść o powstawaniu i rozwoju instytucji, ale przede wszystkim na obszerną gawędę o ludziach. Pomieszczone w księdze historie, opowieści, biografie prezentują obraz Uczelni jako konstrukcji złożonej z wielu doświadczeń, przeżyć, refleksji, punktów widzenia, marzeń, ambicji, sukcesów, rozczarowań, porażek i niepowtarzalnych wersji – piszą w rozdziale Od Redaktorów Krzysztof Korotkich i Cezary Kuklo.

I to wszystko znajdziemy w księdze jubileuszowej, która powstała z okazji XXV-lecia UwB. Ta niezwykła podróż po historii największej podlaskiej uczelni rozpoczyna się od solidnej podstawy, czyli od Pocztu Prorektorów Uniwersytetu Warszawskiego do spraw Filii w Białymstoku.

Kolejny rozdział to Poczet Rektorów Uniwersytetu w Białymstoku, w którym czytelnik znajdzie nie tylko biogramy, ale również rozmowy ze wszystkimi dotychczasowymi rektorami. O uczelni, jej rozwoju, sukcesach i problemach, ale też o swoich pasjach i marzeniach opowiadają: prof. Adam Jamróz, prof. Marek Gębczyński, prof. Jerzy Nikitorowicz, prof. Leonard Etel oraz prof. Robert Ciborowski.

Wywiadów jest znacznie więcej, a ich bohaterami są ludzie, którzy z wizją i ogromnym zaangażowaniem pracowali lub nadal pracują na rzecz UwB. To znakomici naukowcy, sprawni administratorzy i wspaniali pracownicy, którzy tworzyli strukturę uczelni, dbali i dbają o jej rozwój, od lat są inspiracją dla studentów. W tym gronie nie ma przypadkowych nazwisk. To władze uniwersyteckich jednostek wskazały osoby, z którymi warto rozmawiać, by wiedzieć więcej.

W księdze znajdziemy też opisy wszystkich uniwersyteckich jednostek, a także historię Uczelni w liczbach.

- W 2022 roku obchodzimy 25-lecie Uniwersytetu w Białymstoku. Jest to czas, w którym, parafrazując Henryka Sienkiewicza, rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastują jakoweś nadzwyczajne i ważne zdarzenia. Oczywiście jest to w dużym stopniu związane z obchodami naszego Jubileuszu (…) Obecna sytuacja Uniwersytetu w Białymstoku jest bardzo dobra. Uczelnia cieszy się znacznym zainteresowaniem kandydatów, jest lubiana przez pracowników i studentów, dobrze oceniana przez pracodawców. Od 25 lat Uniwersytet oferuje szereg różnych kierunków studiów, które w znacznym stopniu odzwierciedlają zainteresowania naukowe naszych pracowników. Co ważne, nie tworzymy nowych kierunków studiów tylko dlatego, że są aktualnie modne. Nie popadamy w nie zawsze dobrze rozumianą praktyczność. Rozwijamy te obszary, w których nasza Uczelnia ma utrwaloną pozycję i dobrą kadrę – pisze w Słowie Wstępnym rektor UwB prof. Robert Ciborowski. - Z okazji 25-lecia dziękuję wszystkim Państwu za troskę o naszą Uczelnię, jej dobre imię i rozwój. Życzę, by praca w Uniwersytecie wiązała się z zadowoleniem i sukcesami, a kolejne dekady przyniosły nam wszystkim spełnienie marzeń i oczekiwań. Serdecznie dziękuję Państwu za te 25 lat, pozdrawiam społeczność akademicką i przyjaciół Uniwersytetu w Białymstoku, życząc każdemu z Państwa pomyślności, zdrowia, uśmiechu.


Już wkrótce poszczególne rozdziały księgi będzie można znaleźć na naszej jubileuszowej stronie internetowej: https://25.uwb.edu.pl/ Zapraszamy do lektury!