„Debiuty Mickiewicza. Debiuty romantyków” Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Data wydarzenia 06-11-2018

W jakich okolicznościach powstała i ukazała się „Zima miejska” – pierwszy utwór Adama Mickiewicza, opublikowany w 1818 roku w Tygodniku Wileńskim? Jak ten debiut był i jest interpretowany? Jak wyglądały początki twórczości innych romantyków z Polski, Europy, a nawet Ameryki? To tylko niektóre z tematów konferencji, jaka w dniach 9-10 listopada 2018 r. odbędzie się w Białymstoku.

Organizatorami naukowego spotkania są Katedra Badań Filologicznych „Wschód-Zachód” (Wydział Filologiczny UwB), Polska Akademia Umiejętności oraz Książnica Podlaska.

 Konferencja odbędzie się w 200. rocznicę debiutu poetyckiego Adama Mickiewicza. Jak zapowiadają organizatorzy, wydarzenie zainauguruje cykl narodowych rocznic mickiewiczowskich.

 - Jako środowisko filologiczne chcielibyśmy w kolejnych latach organizować podobne międzynarodowe spotkania, upamiętniające inne ważne, przełomowe momenty życia i twórczości naszego wieszcza narodowego. Finałem byłyby obchody 200. rocznicy wydania „Pana Tadeusza”, przypadającej w roku 2034 – mówi prof. Jarosław Ławski, dziekan Wydziału Filologicznego UwB.

W rozpoczynającej się w najbliższy piątek konferencji weźmie udział blisko 50 badaczy literatury z Polski, a także Białorusi, Ukrainy, Bułgarii, Szwajcarii i Austrii.  Obrady będą odbywały się w Pałacu Branickich, Książnicy Podlaskiej oraz na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Prelekcjom i dyskusjom mogą przysłuchiwać się wszyscy zainteresowani - swój udział zapowiedziały już m.in. grupy uczniów z białostockich liceów.

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj.