Adam Zbyryt ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UwB w finale konkursu Popularyzator Nauki 2021

Uczestniczy w spotkaniach i akcjach promujących ekologię oraz wiedzę przyrodniczą  - głównie ornitologiczną, komentuje bieżące wydarzenia przyrodnicze, napisał już ponad 50 artykułów i trzy książki popularnonaukowe. Działania doktoranta UwB Adama Zbyryta na rzecz ochrony przyrody docenili organizatorzy konkursu Popularyzator Nauki 2021. Przedstawiciel największej podlaskiej uczelni został nominowany do nagrody w kategorii Animator.

Adam Zbyryt pracował w nadleśnictwie, w urzędzie i organizacji pozarządowej, a obecnie jest związany z uczelnią. Ma do czynienia z ludźmi z różnych środowisk, naukowcami i praktykami ochrony środowiska. "Wiem, jaką wiedzę posiadają jedni i drudzy, czym się kierują, a dzięki temu - jak przekazywać między nimi informacje" - mówi. Nauki przyrodnicze popularyzuje na Facebooku i w mediach, regionalnych i ogólnopolskich. Pisze też znakomite książki – tak Adama Zbyryta, związanego z Wydziałem Biologii UwB, a obecnie doktoranta w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu w Białymstoku przedstawia serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej. To właśnie PAP we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki organizuje konkurs Popularyzator Nauki.

Adam Zbyryt znalazł się w gronie finalistów tegorocznej edycji w kategorii Animator.

- Cieszę się z tego wyróżnienia, tym bardziej, że konkurencja na tym polu jest duża. Coraz więcej osób w naszym kraju zajmuje się popularyzowaniem nauki, a poziom tych działań jest naprawdę wysoki. Znaleźć się w takim gronie, to dla mnie zaszczyt i miłe docenienie mojej dotychczasowej pracy - mówi doktorant UwB.

Upowszechnianiem nauki zajmuje się od kilku lat. Jak przypomina serwis Nauka w Polsce, Adam Zbyryt występował jako gość w dziesiątkach audycji Polskiego Radia Białystok i Polskiego Radia Czwórka, a od marca 2021 współpracuje z Radiem 357 w cyklu poniedziałkowych audycji jako jeden (obok Marcina Cichońskiego) z "Dwóch ludzi z puszczy”. Prowadzi również własną audycję o tematyce przyrodniczej, gdzie zaprasza ekspertów z różnych dziedzin, by rozmawiać na temat m.in. wilków, gatunków inwazyjnych, łąk w miastach, ornitologii terapeutycznej czy bocianów białych. Napisał też ponad 50 artykułów popularnonaukowych na tematy przyrodnicze i trzy książki popularnonaukowe.

Adam Zbyryt uczestniczy również w cyklicznych spotkaniach na tematy przyrodnicze (głównie - ornitologiczne), np. w ramach cyklu edukacyjnego „Popołudniowa kawka z mlekiem” na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, prowadzi prelekcje przyrodnicze w trakcie Nocy Biologów, Marcowych Spotkań z Nauką, Kreatywnych Rozmów o Nauce. Wypowiada się i komentuje bieżące wydarzenia przyrodnicze dla mediów.

- Bardzo cenię sobie współpracę z Radiem 357, które dało mi szansę opowiadania o przyrodzie szerszemu gronu odbiorców. To bardzo wymagający słuchacze, inteligenci, ceniący kulturę słowa i jakość wypowiedzi. Tym bardziej cieszę się z pozytywnego odbioru. Poza tym skłamałbym, gdybym powiedział, że nie jestem dumny z moich książek popularnonaukowych. W każdą z nich włożyłem mnóstwo czasu, serca i pasji. Myślę, że to czuć, gdy się je czyta. Mają dobry odbiór i pozytywne recenzje  – dodaje Adam Zbyryt.

Na pytanie, czy łatwo rozmawia się o przyrodzie, jej ochronie – odpowiada: To zależy, jaki temat akurat poruszam. Kiedy mówię o ciekawostkach ze świata przyrody, najnowszych odkryciach naukowych, zwłaszcza takich, które zmieniają nasze dotychczasowe wyobrażenie jakiegoś zjawiska, spotyka się to z wielkim entuzjazmem i zaciekawieniem ze strony odbiorców. Jednak, gdy schodzę na bardziej kontrowersyjne tematy, jak polowania na ptaki, pomysł przywrócenia polowań na łosia czy wilki, wtedy zawsze pojawiają się emocje ze strony niektórych odbiorców. Zabierając głos w jakiejś sprawie, zawsze dążę do tego, by bazować na aktualnej wiedzy i unikać emocji. Oczywiście nie zawsze jest to łatwe, ale myślę, że udało mi się to osiągnąć.

Popularyzator Nauki to najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.

W poprzednich edycjach konkursu, wśród wyróżnionych i finalistów byli także przedstawiciele Uniwersytetu w Białymstoku. W 2014 roku Katarzyna Dziedzik, rzecznik prasowy Uniwersytetu W Białymstoku otrzymała Pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W 2017 roku w finale konkursu znaleźli się twórcy Kreatywnych Rozmów o Nauce na UwB - Mariana Kozłowska i Paweł Szor.

Więcej informacji o nominacji dla Adama Zbyryta można znaleźć na stronie: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci

Zdjęcie - archiwum prywatne

(MG)