Badacze z UwB z Nagrodami Ministra Edukacji i Nauki

Prof. Piotr Jaranowski oraz prof. Andrzej Stupakiewicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku otrzymali Nagrody Ministra Edukacji i Nauki. Nazwiska tegorocznych laureatów zostały ogłoszone podczas sobotniej (19.02.2022) Gali z okazji Dnia Nauki Polskiej, z udziałem ministra Przemysława Czarnka.

Prof. Piotr Jaranowski otrzymał nagrodę za całokształt dorobku. Z największą podlaską uczelnią związany jest od 1985 roku. Jest astrofizykiem, kieruje Pracownią Astronomii i Astrofizyki na Wydziale Fizyki UwB. Zajmuje się przede wszystkim astronomią fal grawitacyjnych. Brał udział m.in. w pierwszej detekcji fal grawitacyjnych (oficjalnie potwierdzonej 11 lutego 2016 r.) Rola białostockiego naukowca polegała w szczególności na stworzeniu (we współpracy z prof. Andrzejem Królakiem z Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie) podstaw wielu algorytmów i metod służących do wykrycia i estymacji parametrów fal grawitacyjnych z tzw. układów podwójnych.

Prof. Andrzej Stupakiewicz został uhonorowany za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej. Jest zatrudniony w Katedrze Fizyki Magnetyków, z którą związał się w 1993 roku. Jego zainteresowania naukowe dotyczą takich zagadnień, jak nanostruktury magnetyczne, efekty magnetooptyczne liniowe i nieliniowe, fotomagnetyzm, procesy ultraszybkiej dynamiki, struktury domenowe, cyfrowa obróbka obrazów. Prof. Stupakiewicz, wraz ze swoimi współpracownikami, zaprezentował i rozwinął przełomową metodę ultraszybkiego zapisu informacji.

Nagrody Ministra Edukacji i Nauki przyznawane są w pięciu kategoriach: znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz za całokształt dorobku.

Filmowa relacja z Gali