,,Come true" - spektakl

Data wydarzenia 22-01-2018

Uniwersyteckie Centrum Kultury, reżyser Michał Stankiewicz oraz Fundacja "Dusza Świata" zapraszają 2 i 4 lutego o godzinie 19.00 na spektakl "Come true".

„Spektakl oparty jest na ciekawym i oryginalnym pomyśle. Ma on wielki, niemal nieograniczony potencjał. W spektaklu znaleźć się mogą dowolne treści. Wszystko w rękach, a raczej głowach widzów.” - Piotr Dobrowolski dla pisma „Nietak!t”
 
Pół roku po poznańskiej premierze na Festiwalu Malta w ramach rezydencji w Scenie Roboczej, zapraszamy widzów na białostocką premierę „Come true” w reżyserii Michała Stankiewicza.
 
Teatr to jest miejsce, gdzie jedni udają, że przeżywają, żeby drudzy przeżywali naprawdę. Właściwie cała praca nad spektaklem to praca nad reakcją widza. Próba wywołania odpowiednich emocji. Odpowiednich myśli. Skojarzeń. Uczuć. Twórcy układają dramaturgię, ustalają momenty, kiedy widz ma się zaśmiać, kiedy ma się wzruszyć. Bardzo pomaga muzyka i odpowiednie oświetlenie. Właściwie cała praca nad spektaklem polega na tym, aby dobrze przygotować momenty, które nas twórców, nie zaskoczą. Jest to trudna sztuka, ale daje dużo satysfakcji.
 
Merytorycznym trzonem przedstawienia są spostrzeżenia francuskiego filozofa Guya Deborda, który buduje obraz rzeczywistości społecznej na kształt spektaklu. Świat Deborda to świat, w którym człowiek bardziej ogląda niż przeżywa wydarzenia; to nie spektakl jest cieniem rzeczywistości, ale rzeczywistość wydaje się być cieniem spektaklu. W spektaklu zatem zamiast sceny ustawialiśmy drugą widownię, na którą również zaprosiliśmy widzów. W tym lustrzanym układzie publiczność, stając się na przemian aktorami bądź widzami, może obserwować napięcia pomiędzy byciem na scenie a byciem na widowni. Co zatem będzie jeszcze realne, a co już sceniczne? Co przemyślane, spontaniczne, a co niekontrolowane? Co będzie tym, co nazywamy rzeczywistością, a co jej reprezentacją? Tak postawione pytania otwierają pole namysłu nad szerszym zagadnieniem: kwestią woli i sprawstwa. W jakim stopniu jednostka, nawet jeśli podąża za wyimaginowanym symbolicznym rajem, który utożsamiła ze spełnieniem własnych oczekiwań, może uniezależnić się od tego „doskonałego marzenia”? 
____________________________________________
 
Scenariusz, reżyseria: Michał Stankiewicz
Scenariusz, dramaturgia: Mateusz Marczewski, Marzena Sadocha
Narracja: Joanna Żurawska Federowicz
Reżyseria świateł: Mateusz Tymura
Koordynacja: Martyna Siemieńczuk, Martyna Płońska, Marcin Rutkowski
Uczestnicy prób: Roman Andrzejewski, Natalia Klupp, Maryna Strapko, Aleksandra Różalska, Andrzej Sas
Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej "Scena Robocza"
Koordynacja pokazu białostockiego: Fundacja "Dusza Świata"
 
Spektakle:
2 lutego, godz. 19:00
4 lutego, godz. 19:00
Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N
 
Wejściówki dostępne przez internet (wpłata na konto) oraz przed spektaklem:
 
20 zł - ulgowe (studenci, uczniowie, pracownicy UwB)
30 zł - normalne
 
Wpłaty na rzecz Fundacji "Dusza Świata" prosimy tytułować:
"Wpisowe na spektakl Come true dnia (wybrany dzień spektaklu)".
 
Nr konta: 88160014621838496530000001
Fundacja Dusza Świata
ul. Nowy Świat 14 / 9 
15-453 Białystok
 
Spektakl powstał dzięki wsparciu ze środków Urzędu Miasta Poznania.
#poznanwspiera
 
Pokazy w Białymstoku odbywają się dzięki gościnności Uniwersyteckiego Centrum Kultury / Uniwersytetu w Białymstoku.
____________________________________________
 
MICHAŁ STANKIEWICZ
Studiował dziennikarstwo, wiedzę o teatrze oraz dramatopisarstwo. W teatrze interesuje się projektowaniem sytuacji, w której mogą zajść autonomiczne zdarzenia wobec spektaklu. Reżyser: „Import/Export”, spektaklu z udziałem młodych czeczeńskich uchodźców; „Metody ustawień narodowych”, performatywnej gry sprowadzającej historię do osobistych i społecznych relacji; adaptacji „Czarnobylskiej modlitwy” Swietłany Aleksijewicz, której treść stanowiły doświadczenia czytelników z jej lektury; oraz „Jilbaz moh”, spektaklu, w którym gra tworzyła język pomiędzy widzami a młodymi czeczeńskimi uchodźcami. W latach 2010-2013 prowadził zajęcia z teatru dokumentalnego w Laboratorium Reportażu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
____________________________

Jak do nas trafić?
Uniwersyteckie Centrum Kultury
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku
ul. Ciołkowskiego 1N, 15-245 Białystok
(wjazd także z ul. 11 Listopada)
Autobusy linii: 3, 7, 10, 11, 16, 23, 26, 104, N3

W Internecie:
https://www.facebook.com/uniwersyteckieck/
 
​fot. Maciej Zakrzewski