Czworo badaczy z UwB na liście najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności

Czasopismo PLOS Biology Journal po raz kolejny opublikowało listę najlepszych naukowców na świecie (the World’s Top 2% Scientists) pod względem cytowalności ich prac naukowych. W tym gronie znalazło się czworo naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku.

Zestawienie obejmuje 159 683 badaczy ze wszystkich krajów świata, co stanowi ok. 2 % wszystkich publikujących naukowców spełniających kryteria rankingu. Ujęte w nim osoby reprezentują różne dziedziny i dyscypliny nauki.

Na liście znalazł się prof. Piotr Jaranowski – astrofizyk z Wydziału Fizyki UwB, dr hab. Andrzej Bajguz, prof UwB – biochemik z Wydziału Biologii, a także dwoje pracowników Wydziału Chemii: prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz zajmująca się chemią analityczną i prof. Krzysztof Winkler specjalizujący się w chemii materiałów, ze szczególnym uwzględnieniem elektrochemii.

- Ten ranking to jeszcze jeden dowód, że na UwB mamy znakomitych naukowców, którzy są autorami lub współautorami przełomowych badań, tak ważnych dla poznania procesów zachodzącym w otaczającym nas świecie i rozwoju nauki  – komentuje prof. Izabela Święcicka, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej. – Nasza uczelnia konsekwentnie umacnia swoją naukową pozycję nie tylko w kraju, ale też na świecie i coraz częściej ma to potwierdzenie w zewnętrznych rankingach.

Dla przykładu, w ostatnim rankingu wydawnictwa PERSPEKTYWY w zestawieniu związanym z publikacjami (ich liczbą, jakością i cytowaniem) Uniwersytet w Białymstoku zajął bardzo wysoką 5. pozycję wśród polskich uczelni (szczegóły: https://bit.ly/36JJNHG).

UwB znalazł się też wśród trzech polskich uczelni nominowanych do "ELSEVIER Research Impact Leaders Awards 2019". Nagrody te otrzymują uczelnie, których badania wnoszą największy wkład w postrzegalność (visibility) polskiej nauki na świecie. UwB został nominowany w kategorii Natural Sciences (Obszar nauk ścisłych). Więcej na ten temat: https://bit.ly/32XVfOC

Zestawienie opublikowane w czasopiśmie PLOS Biology Journal przygotowane zostało przez naukowców ze Stanford University oraz firmy SciTech Strategies i Elsevier.