Debata „Kto zabił: hejt czy szaleniec?"

Data wydarzenia 20-02-2019

Katedra Politologii UwB zaprasza na interdyscyplinarną debatę pt. "Kto zabił: hejt czy szaleniec? Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza". Spotkanie odbędzie się 21 lutego 2019 r. (czwartek) o godz. 12:00 w s.216 Wydziału Prawa UwB.

Celem spotkania będzie próba znalezienia odpowiedzi na pytania:
- Czy przestępca z zaburzeniami psychicznymi stał się bohaterem medialnym?
- Czy psychiatria może wyjaśnić fenomen szaleńca z nożem?
- Jak widzi to przestępstwo kryminologia?
- Co o „fali hejtu w społeczeństwie” myślą eksperci?
- Czy prawdą jest to, że mowa nienawiści może zabić?

Program debaty:
12:00 - Przywitanie i przedstawienie gości.
12:10 - Medialna prezentacja zabójstwa Pawła Adamowicza skoncentrowana na hejcie jako przyczynie tragedii - dr Anna Leszczuk-Fiedziukiewicz, socjolog w Katedrze Politologii, Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
12:25 - Kontrowersje związane z chorobami psychicznymi przestępców - dr hab. n. med. Napoleon Waszkiewicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
12:40 - Spojrzenie kryminologiczne na „zabójstwo w świetle kamer” i dyskusja o systemie penitencjarnym oraz o zapewnieniu bezpieczeństwa w społeczeństwie - prof. zw. dr  hab. Ewa M. Guzik-Makaruk, kierownik Zakładu Prawa Karnego w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii, Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
12:55 - Pytania oraz dyskusja.

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com