Dialog | Kultura zaangażowana przed i po roku 1989

Data wydarzenia 03-04-2019

Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku oraz Galeria Arsenał zapraszają 10.04.2019 r. (środa) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy Dialog | Kultura zaangażowana przed i po roku 1989. Po wystawie, o godz. 17:30, rozpocznie się panel dyskusyjny. Miejsce: Wydział Filologiczny UwB, Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1.

Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie Jána Kekeli, Dity Pepe i Witka Orskiego, w sumie 24 prace. 12 z nich to portrety uczestników projektu. A są nimi ludzie kultury z Czech, Słowacji i Polski, czworo z każdego kraju: Andrzej Jagodziński, Peter Kalmus,  Antonina Krzysztoń, Zbigniew Libera,  Dorota Masłowska, Vladimír Michal, Zuzana Mistríková, Tereza Nvotová, Aleš Palán, Miloš Rejchrt,  Věra Roubalová Kostlánová, Saša Uhlová. Jako bezpośredni uczestnicy zmian społecznych, które trzydzieści lat temu doprowadziły do ustanowienia demokracji w państwach bloku wschodniego, opowiadają o swoim stosunku do minionego reżimu i wydarzeń politycznych roku 1989 oraz do rozwoju i obecnej sytuacji państw postkomunistycznych w Europie. Przeprowadzone z nimi wywiady prezentują spektrum głosów i postaw przedstawicieli różnych pokoleń i płci, którzy wspominają i komentują najbardziej przełomowe zdarzenia, jakie wywarły wpływ na tę część kontynentu: utworzenie Karty 77, trwający 26 lat pontyfikat Jana Pawła II, narodziny ruchu Solidarności w Polsce, aksamitną rewolucję, prezydencję Václava Havla, rozpad Czechosłowacji, okres rządów Vladimíra Mečiara, katastrofę smoleńską oraz zamordowanie słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej w 2018 roku. Rozmówcy dzielą się swymi refleksjami na temat istotnych zmian w relacjach międzyludzkich (wynikających zarówno ze wzrostu zamożności społeczeństwa, jak i z nowych technologii) oraz odnoszą się do różnych wątków własnej twórczości w dziedzinie filmu, muzyki, literatury, sztuk wizualnych i performatywnych, działań wydawniczych, wykładów i artykułów prasowych – inicjując w ten sposób potrzebną debatę intelektualną w swych ojczyznach.

Wywiady oraz reprodukcje prac z wystawy znalazły się w katalogu, który będzie nieodpłatnie udostępniany podczas wernisażu i trwania wystawy (do wyczerpania zapasów). Można go też pobrać w formie pliku pdf ze strony www.galeria-arsenal.pl

Wystawie będzie towarzyszył panel z udziałem prof. Przemysława Czaplińskiego, prof. Ingi Iwasiów, Grzegorza Wróblewskiego oraz Andrzeja Jagodzińskiego, Antoniny Krzysztoń i Zbigniewa Libery. Dyskusję poprowadzi dr hab. Marek Kochanowski z UwB.

Organizator: Czeskie Centra.
Partnerzy projektu: Czeskie Centrum w Bratysławie i Warszawie, Centre for Fine Arts (BOZAR), Brussels, Galeria Arsenał, Białystok, Štokovec, priestor pre kultúru, Jazz Station Big Band asbl.
Współorganizator wydarzeń w Polsce: Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku.

Organizator:

Partnerzy:

Współorganizator wydarzeń w Polsce:

Projekt współfinansowany w ramach unijnego program „Europa dla obywateli”.