IV Międzynarodowe Spotkanie Rektorów „Universia”

Data wydarzenia 22-05-2018

Prof. Izabela Święcicka, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki, wzięła udział w IV Międzynarodowym Spotkaniu Rektorów „Universia”, jakie w dniach 21-22 maja 2018 r. odbyło się w Salamance (Hiszpania). Głównym tematem dyskusji była digitalizacja uniwersytetów.

W spotkaniu wzięło udział ponad 600 rektorów i przedstawicieli środowiska akademickiego z 26 krajów. Dyskusje panelowe skupione były wokół trzech głównych tematów: „Nauczanie i uczenie się w świecie cyfrowym”, „Badania naukowe: paradygmat pod nadzorem?” oraz „Wkład uczelni wyższych w rozwój społeczny”.

- Nauka nie zna granic, dlatego umiędzynarodowienie to aktualnie jedno z najważniejszych wyzwań stojących także przed polskimi uczelniami. Każde spotkanie w międzynarodowym gronie to okazja, by nawiązać nowe kontakty, które być może zaowocują ściślejszą współpracą badawczą czy dydaktyczną. To też możliwość, by z pierwszej ręki dowiedzieć się, jak uczelnie z innych części Europy i świata rozwiązują takie problemy, jak zmiany demograficzne, zapotrzebowanie na innowacje czy oczekiwania społeczne wobec uniwersytetów. Program Universia to bardzo cenna inicjatywa – mówi prof. Izabela Święcicka, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki.

Spotkanie w Salamance poprowadziła Ana Botin, Przewodnicząca Banco Santander i dyrektor programu Universia.

Zaangażowanie Santander Universidades w organizację Międzynarodowego Spotkania Rektorów w 2018 r. odzwierciedla wkład Banco Santander w rozwój szkolnictwa wyższego, uczelni oraz studentów. Spotkanie w Salamance daje możliwość zacieśnienia współpracy, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz uhonorowania osiągnięć środowiska akademickiego. Jest również dobrą okazją do wypracowania wspólnych działań w odpowiedzi na wyzwania stojące przed uczelniami – powiedział dyrektor programu Santander Universidades, Matías Rodríguez Inciarte.

W Polsce Santander Universidades funkcjonuje od 2011 roku i jest prowadzony przez Bank Zachodni. Jako unikalny program wsparcia szkolnictwa wyższego daje szerokie możliwości wymiany doświadczeń międzynarodowych w sieci zrzeszonych ponad 1000 uczelni na całym świecie, w tym ponad 50 z Polski. – Santander Universidades to program, który realizuje kluczową ideę wspierającą rozwój współczesnego świata: ścisłą współpracę nauki i biznesu. IV Międzynarodowe Spotkanie Rektorów w Salamance będzie wyjątkową szansą dla przedstawicieli najwyższych władz polskich uczelni do nawiązania nowych i umocnienia istniejących relacji z wiodącymi uczelniami z wielu krajów, które, jesteśmy przekonani, wpłyną na długofalową współpracę i umiędzynarodowienie polskiego środowiska akademickiego – powiedział Arkadiusz Przybył, Przewodniczący Forum Santander Universidades i Członek Zarządu Banku Zachodniego WBK.

Podobnie jak poprzednie spotkania w Rio de Janeiro (Brazylia, 2014 r.), Guadalajarze (Meksyk, 2010 r.) i Sewilli (Hiszpania, 2005 r.), IV Międzynarodowe Spotkanie Rektorów „Universia” było sponsorowane przez Banco Santander, realizujący największe inwestycje w szkolnictwo na świecie. W programie Santander Universidades, który w Polsce prowadzi Bank Zachodni WBK, Grupa Santander współpracuje z ponad 1000 uczelniami w 21 krajach (www.santander.com/universidades) oraz z ponad 1300 uczelniami z Ameryki Łacińskiej w ramach programu Universia (www.universia.net).

Więcej informacji na: https://en.universiasalamanca2018.com/

Źródło zdjęcia - Santander Universidades Polska