Kto zdobędzie nagrodę Technotalent UwB? Prezentacje finałowe za nami

Data wydarzenia 26-11-2018

Cewka do badania oka, biochemiczny test do oceny ryzyka infekcji ucha u psów, nowa metoda ultraszybkiego zapisu informacji, nowoczesne nośniki leków czy nowe metody analityczne oparte na biosensorach SPRi. Nad takimi rozwiązaniami pracują studenci, doktoranci i pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku, którzy znaleźli się w finale konkursu Technotalent 2018, w kategorii Technotalent UwB. Dziś (26.11.2018) prezentowali swoje projekty przed jurorami. 

Choć projekty finałowe związane są z różnymi dyscyplinami wiedzy, łączy je jedno: mają potencjał aplikacyjny, czyli mogą znaleźć konkretne, praktyczne zastosowanie w różnych sferach życia.

Mgr Łukasz Łabieniec z Wydziału Fizyki zaprezentował projekt, którego celem jest budowa pierwszej w Polsce i na świecie, dedykowanej cewki do badania oka, którą będzie można zastosować do jedynego w Polsce wysokopolowego rezonansu magnetycznego o indukcji pola magnetycznego 7 Tesli. Cewka znajdzie zastosowanie w spektroskopii wysokiej rozdzielczości, przy diagnozowaniu stanu zapalnego nerwu wzrokowego.

Z kolei dr Urszula Czyżewska z Instytutu Biologii pracuje nad biochemicznym testem płytkowym do oceny ryzyka infekcji ucha u psów. Jak wyjaśniała członkom kapituły, chodzi o infekcje wywoływane przez grzyby Malassezia pachydermatis. Niektóre ich szczepy mogą być chorobotwórcze, ale nie wszystkie. Dzięki tekstowi można byłoby określić, czy dany szczep jest potencjalnie patogenny i może w najbliższej przyszłości wywołać objawy zapalenia ucha zewnętrznego, czy też nie zagraża zdrowiu psa. To z kolei pozwoliłoby na skuteczną profilaktykę i wcześniejszą terapię.

Dr Krzysztof Szerenos z Wydziału Fizyki w swoich badaniach zajmuje się tym, co uprzykrza życie użytkownikom współczesnych komputerów. Ich wydajność jest bowiem znacznie ograniczona przez powolną pamięć oraz nadmierne wydzielanie ciepła. Dr Szerenos, we współpracy z dr. hab. Andrzejem Stupakiewiczem, prof. UwB, opracował nowatorską metodę zapisu danych, która pozwala rozwiązać jednocześnie oba te problemy. Zapewnia zarówno rekordowo krótki czas zapisu pojedynczego bitu, jak i ekstremalnie obniża ilość zużywanej energii.

„Nowe metody analityczne do oznaczeń biomarkerów w różnych próbkach naturalnych z wykorzystaniem biosensorów SPRi” - to projekt Łukasza Ołdaka, studenta chemii. Autor projektu chce wykazać, że istnieje możliwość wprowadzenia i stosowania w laboratoriach biomedycznych innych technik analitycznych, niż te, które są obecnie wykorzystywane. Celem jego prac badawczych jest opracowanie i wykorzystanie nowych metod analitycznych opartych na biosensorach SPRi oraz zaprezentowanie ich realnej aplikacyjności w badaniach biomedycznych.

Zespół z Instytutu Chemii, w składzie mgr Paweł Misiak, mgr Iwona Misztalewska-Turkowicz, dr Karolina Halina Markiewicz, zgłosił do konkursu projekt zatytułowany „Nowoczesne nośniki leków”. Przed kapitułą zaprezentował go mgr Paweł Misiak. Chemicy pracują nad syntezą nowych, inteligentnych systemów dostarczania leków, dzięki którym będzie można obniżyć dawki oraz czas uwalniania substancji aktywnych, a także zwiększyć precyzję dostarczania leków. Jak tłumaczył mgr Misiak, „projekt dotyczy otrzymania nowych, termowrażliwych kopolimerów blokowych zawierających jednostki wrażliwe na bodźce, kompleksujące oraz pochodne cholesterolu na końcach łańcuchów.”

Zwycięzców konkursu poznamy podczas Gali, która odbędzie się 11 grudnia 2018 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Organizatorem konkursu jest Fundacja Technotalenty, UwB jest jednym z partnerów.


Więcej o konkursie na stronie technotalenty.pl