„Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…” – wykład otwarty o reportażu społecznym i śledczym

Data wydarzenia 18-05-2018

Wydział Filologiczny UwB zaprasza wszystkich studentów zainteresowanych tematyką reportażu społecznego i reportażu śledczego na wykład Łukasza Kowalskiego, dziennikarza TVP, który realizuje program „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”. Spotkanie odbędzie się 21 maja 2018 r. (poniedziałek) o godz. 15.00 w sali nr 94 (pl. NZS 1). Wstęp wolny.

Autor programu opowie o zjawisku oraz specyfice zaginięć w naszym kraju, gdzie każdego roku policja przyjmuje ponad 20 tys. nowych zgłoszeń o zaginięciach. Zaprezentowane zostaną dane statystyczne, a także omówione zostaną profile osób zaginionych. Łukasz Kowalski powie też o roli mediów w poszukiwaniu zaginionych. Przedstawi kulisy pracy dziennikarzy redakcji „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…” – jedynego telewizyjnego programu w Polsce, który regularnie, od ponad 22 lat, zajmuje się problemem osób zaginionych. Uczestnicy spotkania zapoznają się z przykładami tajemniczych zaginięć, także takimi, które udało się wyjaśnić, a których finał okazał się dla wszystkich dużym zaskoczeniem.

Gość UwB przekaże też adeptom sztuki dziennikarskiej wskazówki dotyczące tego, jak mówić o zaginięciach. Na przykładach historii zaginięć i konkretnych reportaży zostaną przybliżone metody pracy reporterów współpracujących z redakcją „KWKW”. Ponadto autor programu opowie m.in. o tym jak zbiera się i analizuje informacje, jak dociera się do świadków i jak chroni wrażliwe dane,  jak wyglądają kwestie etyki zawodowej oraz odpowiedzialności dziennikarza za bohatera opowieści.