Lepiej poznamy historię polskich zesłańców w Kazachstanie. Będą nad tym pracować m.in. historycy z UwB

Dzięki wspólnej pracy badaczy z Polski i Kazachstanu w naszym kraju opublikowane zostaną m.in. archiwalne dokumenty dotyczące Polaków zesłanych i deportowanych na kazachskie stepy. To jedno z ważniejszych ustaleń Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej, która w ubiegłym tygodniu (17-18 października 2022 r.) obradowała w Ałmacie. Przewodniczącym Komisji ze strony polskiej jest prof. dr hab. Wojciech Śleszyński, kierownik Katedry Studiów Wschodnich z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.

W posiedzeniu zespołu oprócz prof. Śleszyńskiego wzięli udział także dwaj inni naukowcy z UwB: prof. dr hab. Eugeniusz Mironowicz (kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych) i dr Artur Konopacki (Katedra Studiów Wschodnich).

Jak ocenia prof. Wojciech Śleszyński, w obecnej sytuacji politycznej Kazachstan jest dla nas głównym partnerem w prowadzeniu badań naukowych na Wschodzie, to bowiem na stepy Kazachstanu w latach 1940-41 zesłane zostały setki tysięcy polskich obywateli. Ponadto znaczenie państwa kazachskiego wzrosło pod względem politycznym i ekonomicznym po wybuchu wojny w Ukrainie.

- W trakcie posiedzenia Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej w Ałmacie zespół ustalił, iż w najbliższym czasie w Polsce opublikowana zostanie popularno-naukowa wersja historii Kazachstanu, przygotowana przez naukowców z tego kraju, przy wsparciu polskich uczonych oraz ukaże się minimum pięć tomów unikalnych dokumentów z miejscowych archiwów, dotyczących losów Polaków zesłanych i deportowanych w XIX i XX wieku. Po raz pierwszy od zdjęcia z nich klauzuli tajności, potomkowie deportowanych - często obecnie rozrzuceni po całym świecie - będą mogli zapoznać się z nieznanymi losami swoich rodzin - mówi prof. Wojciech Śleszyński, kierownik Katedry Studiów Wschodnich UwB i dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Polsko-Kazachstańska Komisja Historyczna została powołana w czerwcu 2022 r., po raz pierwszy w historii obu państw. Ma być forum współpracy w badaniach nad przeszłością.

Ze strony kazachstańskiej pracom Komisji przewodniczy prof. Ziyabek Kabuldinov, dyrektor Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu w Ałmaty.

Fot. Muzeum Pamięci Sybiru