Marcowe spotkania z nauką w ramach Dni Otwartych na Wydziale Biologiczno-Chemicznym

Data wydarzenia 24-03-2017
Prawie 1600 osób odwiedziło Wydział Biologiczno-Chemiczny podczas "Marcowych spotkań z nauką" w ramach dni otwartych na wydziale. Spotkania odbyły się w dniach 16-18 marca.  Gościliśmy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz dzieci i młodzież wraz z opiekunami. Uczestniczyli oni m.in. w licznych warsztatach w Instytucie Chemii i Instytucie Biologii (m.in. chemia jajka; chemia jabłka; chemia barw i kolorów; kosmetyki naturalne; genetyka smoków, czyli jak dochodzi do powstania zmienności; świat porostów; ostre cięcie; jedna muszka – wiele mutacji; mikroświat roślin – warsztaty z analizy pyłkowej; biochemia od kuchni; sekretne życie płazów).

Goście wysłuchali też ciekawych wykładów: „Geny czy styl życia – czynniki determinujące podatność na nowotwory”, „Słodkie nowości ostatniej dekady w życiu roślin – regulacyjna rola cukrów”, „Namib – życie na pustyni”, „Zwierzęta trujące a jadowite – fakty i mity”; „Chemia – czyli komnata skarbów”, „Ludzkość potrzebuje marzycieli - Maria Skłodowska-Curie w 150 rocznicę urodzin”, „Pierwiastki w życiu człowieka”, „Olejowe smaki”, „Gorączka złota - śladami najbardziej pożądanego metalu”, „Co w piwie piszczy?”, „Zabójcze nanosrebro”, „Ogrody dla motyli”.

Gościem specjalnym był pan Paweł Kocon, dyrektor Agencji Rynku Rolnego, który wygłosił wykład pt. „ZNALEŹĆ, ZROZUMIEĆ, ZAANGAŻOWAĆ - nowe formy promocji i marketingu na przykładzie działań Agencji Rynku Rolnego”.

Odbyły się spotkania z naukowcami w laboratoriach Instytutu Chemii, w których znajduje się unikalna w skali światowej aparatura naukowo-badawcza. Można było zobaczyć nasze hodowle akwariowe i roślinne, akwaterraria, oraz zwiedzić Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. profesora Andrzeja Myrchy.

Przygotowano również konkursy oraz zabawy z nagrodami dla dzieci i dorosłych (Chemiczne Scrabble, dwa konkursy plastyczne (pt. „Portret Marii Skłodowskiej-Curie” i „Wybrany fragment życia”), Chemiczna Tombola). Dla odważnych serwowano super zimne lody i dymiące chrupki młodego naukowca. Z kolei ci najodważniejsi mogli zobaczyć, a nawet dotknąć gekona lamparciego, agamę brodatą, legwana zielonego, węża zbożowego oraz pytona królewskiego.

Podczas spotkań swoje stoiska prezentowali także sponsorzy Dni Otwartych: Agencja Rynku Rolnego, firma Olejowe Smaki, BOST, SilverHotel, Oriflame, Mlekowita, SVOJE, Mary Kay, Dary Natury, Tatarska Jurta, Dwór Czarneckiego, Jaja z podlaskiej wsi, Piekarnia Ziarenko, Bartnik Sokólski, Sery Korycińskie - Sławomir Szamreto, Miodosytnia Podlaska, VITA SMAK, Eko-Aronia, Tadeusz Protasiewicz, Lodziarz.pl. Zabawy dla dzieci współprowadził PROJEKTOR.