Mikołajowa kula w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku!

To prawdopodobnie największa mikołajowa czapka w regionie, a na pewno jedna z największych. Od piątku (16 grudnia) ozdabia szklaną kulę na Placu Syntezy Nauk w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Ten świąteczny akcent to efekt współpracy Centrum Popularyzacji Nauki UwB i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku.

- Od wielu lat staramy się pokazywać Uniwersytet w Białymstoku nie tylko jako uczelnię uczącą i prowadzącą badania, ale również jako uczelnię żyjącą różnymi elementami życia codziennego, społecznego. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a w tym okresie najchętniej witaną osobą jest Mikołaj. Postanowiliśmy uczcić przyjście Mikołaja również do Uniwersytetu. A że kampus jest wyjątkową wizytówką naszej uczelni, kulę symbolizującą wiedzę i wspólnotę  ubraliśmy właśnie w czapkę Mikołaja – mówi prorektor ds. studenckich dr hab. Jolanta Muszyńska, prof. UwB.  

Mikołajowa czapka została nałożona na szklaną kulę na Placu Syntezy Nauk w piątek, 16 grudnia. Tego dnia rektor Muszyńska spotkała się przy niej m.in. z pomysłodawcami i wykonawcami świątecznego projektu. Nie zabrakło też przedstawicieli mediów.

Pomysł „narodził się” w Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu w Białymstoku.

- Skoro święta, to powinna być choinka. A jak choinka, to powinien być Mikołaj. Była burza mózgów, jak możemy świątecznie przystroić kampus Uniwersytetu w Białymstoku. Żal nam było wycinanych choinek, więc stwierdziliśmy, że spróbujemy wykorzystać to co mamy. Centrum naszego kampusu, naszego akademickiego wszechświata,  jest szklana kula. To tutaj spotykają się studenci, stąd rozchodzą się na poszczególne wydziały. Pomyśleliśmy, że cudownie byłoby uszyć (no bo gdzie my to kupimy) taką wielką mikołajową czapę na kulę. Poszukaliśmy partnerów. Skoro jesteśmy Centrum Popularyzacji Nauki i współpracujemy ze szkołami Białegostoku i Podlasia, to stwierdziliśmy, że jest taka szkoła, która uczy szyć. Skontaktowaliśmy się z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi. Usłyszeliśmy: szyjemy. Jesteśmy dumni, że spotkaliśmy takich partnerów – mówi Dorota Sawicka, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu w Białymstoku.

- Dzięki wspaniałej współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku, mamy wspaniałą czapkę świąteczną, wykonaną przez naszych uczniów i nauczycieli. Dla młodzieży był to świetny sprawdzian umiejętności z projektowania i szycia, ale także dobra zabawa - zapewnia Mariusz Pęza, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku.

Czapkę, przy wsparciu uczniów, uszyła nauczycielka ZSTiOzOI Beata Poźniak. I wcale nie było to proste zadanie. Do wykonania świątecznej czapki potrzebowała ponad 20 metrów tkaniny welurowej. Konieczna była też jedna przymiarka.

- Czapkę szyło się łatwo, tylko gabaryty ograniczały możliwości. Jej wymiary są pokaźne. Obwód wynosi 8 metrów. Natomiast trudno było ustalić, jaka powinna być wysokość, żeby zachować proporcje. Ograniczała nas szerokość materiału, ważne było wyczucie i pomysłowość – wymienia Beata Poźniak.

Czapka została też podszyta folią, by zabezpieczyć materiał przed wodą. Dzięki temu powinna zdobić kampusową kulę przez cały okres świąteczny.

- Mamy nadzieję, że ten miły, świąteczny akcent sprawi dużo radości naszym studentom i pracownikom, a także białostoczanom, którzy przyjdą na świąteczne spacery, i nie tylko, do kampusu. Serdecznie zapraszamy – mówi Katarzyna Zagłoba z Centrum Popularyzacji Nauki UwB.   

Na pewno w kampusie ponownie będziemy gościć uczniów ZSTiOzOI. W podziękowaniu za wspaniałą współpracę CPN UwB zaprosił młodzież do uniwersyteckiego Planetarium.