O stuleciu niepodległości i ,,ustalonej” pisowni polskiej. Kolejna mistrzowska prelekcja na UwB

Data wydarzenia 20-11-2018

Profesor dr hab. Zygmunt Saloni będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu „Prelekcje Mistrzów” na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. 22 listopada 2018 r. o godz. 15:00 opowie o stuleciu niepodległości i ,,ustalonej” pisowni polskiej. Spotkanie odbędzie się w sali nr 47, wstęp wolny.

Prof. Zygmunt Saloni jest wybitnym językoznawcą, członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Językoznawczego oraz członkiem honorowym Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego.

Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół gramatyki języka polskiego oraz leksykografii. Jest autorem lub współautorem wielu fundamentalnych i wielokrotnie wznawianych dzieł. To m.in. monografie: „Cechy składniowe polskiego czasownika” (1976), „Wstęp do koniugacji polskiej” (wyd. I 2000), „Czasownik polski: odmiana, słownik” (wyd. I 2001), podręcznik akademicki „Składnia współczesnego języka polskiego” (1985) oraz Słownik gramatyczny języka polskiego (współautor, wyd. I 2007, wyd. III online 2015).

Zawodowo związany był m.in. z Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, a także przez kilkanaście lat wykładał w Filii UW w Białymstoku. Obecnie jest na emeryturze.