O wartości peryferii. Mistrzowska prelekcja na UwB

Data wydarzenia 24-10-2019

"Peryferie jako wartość we współczesnej eseistyce i prozie reportażowej" – wykład pod takim tytułem zainauguruje cykl Prelekcje Mistrzów na Uniwersytecie w Białymstoku w nowym roku akademickim. Wygłosi go wybitna literaturoznawczyni prof. Małgorzata Książek-Czermińska. Spotkanie odbędzie się we czwartek, 24 października, o godz. 11.30 w auli Wydziału Filologicznego UwB. Wstęp wolny.

Prof. Małgorzata Książek-Czermińska urodziła się w 1940 roku w Lubomlu na Wołyniu. Od 1947 mieszka w Gdańsku. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Jest profesorem UG, wykłada polską literaturę współczesną. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się teoria powieści i prozy niefikcjonalnej, literatura polska XX wieku, a także związki literatury i sztuk wizualnych. Jest przewodniczącą Międzynarodowego Naukowego Komitetu Studiów Polonistycznych. Przewodniczyła także Komitetowi Nauk o Literaturze PAN. Autorka m.in. takich książek, jak: "Czas w powieściach Parnickiego" (1972); "Teodor Parnicki" (1974); "Autobiografia i powieść czyli pisarz i jego postacie" (1987) oraz "Autobiograficzny trójkąt: świadectwo, wyznanie i wyzwanie" (2000).