Outside the box. TEDx Białystok - ponownie na UwB!

Data wydarzenia 21-05-2022

W uniwersyteckiej przestrzeni i z naszymi naukowcami na scenie! Już w najbliższą sobotę, 21 maja 2022, w Auli im. Janusza Korczaka na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku odbędzie się kolejna edycja TEDx Białystok. Tym razem hasło imprezy to "Outside the box / Poza schematem”. UwB jest partnerem wydarzenia.

Będzie to już drugie TEDx-owe spotkanie w Białymstoku. Pierwsze odbyło się w czerwcu 2020 roku. Potem plany organizatorów pokrzyżował Covid, dlatego następna edycja odbywa się po rocznej przerwie. Jak mówią przedstawicielki Fundacji Tworzywa, która zdobyła licencję na organizację TEDx w Białymstoku, motywem przewodnim będzie wychodzenie poza schemat.

- Po pierwsze, wierzymy, że za każdym wielkim wynalazkiem stoi pytanie „A co jeśli?” Zadawanie pytań i kwestionowanie zastanego porządku rzeczy stoi u podstaw każdej zmiany. Po drugie, nasze prelegentki i nasi prelegenci to osoby, które na co dzień zajmują się dość niesztampowymi zagadnieniami. Dzięki temu podczas TEDx Białystok 2022 będziemy mogli spojrzeć z zupełnie innej strony na pozornie znane nam tematy – zapowiada Sylwia Małachowska, jedna z organizatorek.

Tematyka wystąpień będzie zróżnicowana: od prawnej ochrony krzywdzonych dzieci, poprzez wiedzę o zdrowiu i psychologii, po podglądanie i czerpanie z dzikiej przyrody. 21 maja przed publicznością wystąpi w sumie dziewięcioro prelegentów.

- To wyjątkowi mówcy, przedstawiciele świata futurologii, sportu, ornitologii, architektury, psychologii i inni. Zaprezentujemy również 3 wybrane TED Talk w formie wideo – mówi Magdalena Matejczuk z Fundacji Tworzywa.

Swoje prelekcje wygłosi też dwójka badaczy z Uniwersytetu w Białymstoku: mikrobiolog dr Marek Bartoszewicz i Adam Zbyryt - ornitolog, popularyzator nauki, doktorant na Wydziale Biologii UwB.

Sobotnie wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.00 (rejestracja uczestników rusza o godzinie 8:15). Aula WNoE jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Organizatorzy przygotowali również streaming LIVE z symultanicznym tłumaczeniem dla osób niesłyszących.

TEDx Białystok odbędzie się dzięki naszym partnerom: samorządowi województwa podlaskiego - to nasz partner strategiczny - oraz Uniwersytetowi w Białymstoku. Poza tym to praca wielu wolontariuszy, którzy starają się zaprosić nie tylko niezwykłych gości, ale i przygotować oprawę wydarzenia. Będzie czas na muzyczne doznania, na obejrzenie wystawy fotografików kochających Podlasie, na kawę z mobilnej kawiarni czy dobre jedzenie z food trucka. Zagospodarujemy przestrzeń auli, holu oraz wokół budynków uniwersyteckich przy ulicy Świerkowej. Będzie więc czas i przestrzeń nie tylko na posłuchanie inspirujących mówców, ale i na inspirujące rozmowy – opowiada Ewelina Gorbacz.

Wszystkie informacje organizacyjne i przede wszystkim nazwiska bohaterów TEDx Białystok można znaleźć na fanpage’u oraz w wydarzeniu.

Celem konferencji TEDx jest popularyzacja „idei wartych propagowania”. Początki imprezy sięgają 1984 roku. To wtedy w Stanach Zjednoczonych odbyły się pierwsze spotkania TED.

Wydarzenie ma charakter elitarny – zgodnie z uzyskaną licencją może wziąć w nim udział 100 osób. Jak informują organizatorzy – bilety na drugi białostocki TEDx są jeszcze do zdobycia. Ich sprzedaż kończy się 18 maja o godzinie 23:59.