Pionierki w edukacji i nauce. 20 niezwykłych kobiet na wystawie w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku

Data wydarzenia 11-09-2020

Wybitne, aktywne, z wielkimi zasługami dla rozwoju różnych sfer życia, zwłaszcza dla edukacji i nauki. Takie kobiety już 11 września pojawią się w kampusie UwB za sprawą wystawy, której organizatorem jest Instytut Studiów Kobiecych we współpracy z Zakładem Historii Kultury, Myśli i Ruchów Społecznych Uniwersytetu w Białymstoku.

Wystawa pod tytułem „PIONIERKI. Kobiety w edukacji i nauce” stanie na Placu Syntezy w sąsiedztwie kuli, czyli w centralnym punkcie kampusu przy ul. Ciołkowskiego. Obejrzeć będzie mógł ją każdy chętny, także mieszkańcy Białegostoku i Podlasia. Wystawa będzie otwarta od 11 września do 30 października.

Na specjalnych planszach pojawi się 20 niezwykłych kobiet z naszego regionu i kraju, które przyczyniły się do rozwoju różnych sfer życia, zwłaszcza edukacji i nauki. 

Znajdzie się wśród nich m.in. Anna Staniszewska z Suwałk, aktywnie pisząca do „Tygodnika Suwalskiego” od 1907 roku, polska inteligentka, współzałożycielka w Suwałkach oddziału Stowarzyszenia Równouprawnienia Kobiet. Pojawią się również Irena Białówna - lekarka, nauczyciel akademicki, a po II wojnie świtowej ordynator oddziału dziecięcego Szpitala im. J. Śniadeckiego w Białymstoku oraz Ewelina Pepłowska, posłanka na Sejm II RP, związana z łomżyńskim środowiskiem Stronnictwa Narodowego. Wykształcenie Pepłowska zdobywała na paryskiej Sorbonie, pisała cyklicznie na łamach "Gazety Warszawskiej".

- Celem wystawy jest upowszechnianie dziejów kobiet, bohaterek, ich wkładu w promocję edukacji i nauki oraz ukazanie znaczenia edukacji kobiet, która "zaowocowała" w wielu przypadkach ich udziałem w działalności naukowej. Na planszach ukazane zostaną kobiety wybitne, pionierki w różnych sferach aktywności publicznej, pracujące również w zawodach prestiżowych, kobiety, które mogą być dobrym przykładem aktywności także współcześnie – podkreśla prof. Małgorzata Dajnowicz kierownik Zakładu Historii Kultury, Myśli i Ruchów Społecznych Uniwersytetu w Białymstoku oraz prezes Instytutu Studiów Kobiecych.

Obie te jednostki są organizatorami wystawy w kampusie. To będzie pierwsza taka ekspozycja w naszym mieście i na naszej uczelni.

- Pomysł na jej powstanie narodził się podczas dyskusji w zespole badawczym Ośrodka Badań Historii Kobiet. Poprzez wystawę możemy dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, również spoza środowiska akademickiego. To także forma edukacji o historii kobiet. Naszej ekspozycji towarzyszyć będzie wyprodukowany przez TVP film, który zostanie wyemitowany w telewizji, dostępny będzie też w  internecie  – dodaje prof. Małgorzata Dajnowicz.

Wystawa jest współfinansowana przez MNiSW w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki".

Jej organizatorzy przygotowują również ogólnopolską konferencję naukową pod hasłem: „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy”, która odbędzie się w dniach 11-14 września w Białymstoku i Augustowie. Tematyka spotkania jest bardzo różnorodna. Jego uczestnicy będą dyskutować m.in. o rzeczywistości kobiet w stanie wojennym, działalności Ligi Kobiet, czy problematyce równouprawnienia kobiet, prezentowanej m.in.  na łamach „Kobiety i Życia”.