Poczet byłych rektorów UwB w sali Senatu

W sali Senatu UwB pojawiły się portrety wszystkich dotychczasowych rektorów Uniwersytetu w Białymstoku: prof. Adama Jamroza, prof. Marka Gębczyńskiego, prof. Jerzego Nikitorowicza i prof. Leonarda Etela. W środę (28.09.) podczas posiedzenia Senatu Uczelni zostały oficjalnie odsłonięte.

Akwarelowe portrety namalowała mieszkająca w Białymstoku malarka Maria Szypluk. Każdy z rektorów został przedstawiony w uroczystym stroju akademickim (toga i peleryna z gronostajami) oraz z berłem rektorskim w ręku.

- Nadeszła ta wiekopomna chwila, że sala Senatu UwB przybierze trochę inną formę. Pojawią się w niej portrety poprzednich rektorów. To dobry moment, by ich uhonorować, bo przez wiele lat prowadzili obrady, wkładali energię i serce, by Senaty naszej uczelni dobrze funkcjonowały - podkreślał tuż przed oficjalnym odsłonięciem obrazów rektor UwB prof. Robert Ciborowski. Przypomniał również, że miejsce dla byłych rektorów w sali Senatu to akademicka tradycja.

Uniwersytet w Białymstoku został powołany w 1997 roku. Do tej pory największą podlaską uczelnią kierowali:

prof. Adam Jamróz (1997-2001)
prof. Marek Gębczyński (2001-2005)
prof. Jerzy Nikitorowicz (2005-2012)
prof. Leonard Etel (2012-2016)