Poloniści na scenie w UCK

Data wydarzenia 03-02-2017

 W spektaklu "Modlitwa. Teatr powszechny" wystąpi 10 studentów filologii polskiej UwB. Zapraszamy o godz. 18.00, w niedzielę, 5 lutego do Uniwersyteckiego Centrum Kultury w kampusie UwB. Wstęp jest wolny.

 Spektakl to kooperacja Uniwersyteckiego Centrum Kultury, Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku, Instytutu Filologii Polskiej i Zespółu Badań Regionalnych.

 W inspirowanym „Czarnobylską modlitwą” Swietłany Aleksijewicz przedstawieniu – rozmowie o książce z udziałem czytelników - wystąpią Krzysztof Andruczyk, Paulina Drągowska, Magdalena Dudzińska, Marcin Filipowicz, Katarzyna Kazimierska, Katarzyna Klimowicz, Wojciech Muszyński, Emilia Walesiuk, Katarzyna Wiska, Justyna Zieniuk.

W opisie wydarzenia na portalu społecznościowym można przeczytać: Spektakl "Modlitwa. Teatr powszechny" jest z założenia dziełem otwartym, poddającym się ciągłej rekonfiguracji, reinterpretacji i rekontekstualizacji. W toku poprzedzających warsztatów i prób uczestnicy dokonują samodzielnego wyboru fragmentów z reportażu Aleksijewicz, dyskutują powody dokonanych wyborów. Wybranych fragmentów uczą się na pamięć, stając się w ten sposób ich Nosicielami i Głosicielami. Na scenie, przed wygłoszeniem wybranego fragmentu, opowiadają o powodach swojego wyboru. Na żywo mierzą się ze sobą (swoją tremą, emocjami, myślami), z tekstem i z zawartym w nim świadectwem – przeżyciem bohaterów książki, które w ten sposób staje się również ich własnym. Dzięki nim tekst ożywa, dzieje się „tu i teraz”, w ich doświadczeniu i wobec zgromadzonej publiczności. W ten sposób wyłania się ze spektaklu mozaikowy obraz człowieka, utkany z indywidualnych, intymnych, zmultiplikowanych pamięci i przeżyć.

 

Kuratorką projektu jest dr Katarzyna Niziołek z UwB, reżyserem spektaklu - Michał Stankiewicz. Pracę ze studentami koordynowała dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska.

 

Premiera spektaklu "Modlitwa. Teatr powszechny" w Uniwersyteckim Centrum Kultury UwB miała miejsce w lipcu 2016 r. To efekt projektu realizowanego przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Kultura dostępna”) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.  Przedstawienie było już realizowane w Warszawie, Sopocie, Czeremsze i Gródku.