Polscy i białoruscy historycy już po raz czwarty debatowali o sprawach trudnych

Data wydarzenia 06-12-2019

Na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku 6 grudnia 2019 r. odbyło się czwarte z serii naukowych spotkań pod hasłem „Polsko-białoruski dialog historyków w sprawach trudnych”. Ich inicjatorem i koordynatorem ze strony polskiej jest Uniwersytet w Białymstoku.

Trzy poprzednie spotkania miały miejsce w Mińsku i stolicy Podlasia. W ich trakcie naukowcy wypracowali formę otwartego, naukowego dialogu, która w pełni sprawdziła się także podczas ostatnich obrad. Wzięli w nich udział uczeni z największych uniwersytetów z Polski i Białorusi. Inspiracją dyskusji podczas czwartej konferencji była 450-letnia rocznica Unii Lubelskiej. Uczestnicy zastanawiali się nad dziedzictwem Unii Lubelskiej w tradycji białoruskiej i polskiej myśli politycznej XVIII-XXI wieku. Ze strony polskiej zwracano uwagę na takie projekty jak: koncepcja międzymorza, idea federacji czy inkorporacji, podczas gdy ze strony białoruskiej mówiono o idei zapadnoruskiej, ale także o projektach odbudowy w XX wieku idei Wielkiego Księstwa Litewskiego, jako tworu trzech państw Białorusi, Litwy i Ukrainy.

Obrady w Mińsku otworzyli: doc. Iwan Anuszewicz, prorektor Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku, prof. Wojciech Śleszyński, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Aleksander Kochanowski, dziekan Wydziału Historii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku oraz Cezary Karpiński, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku.

- Obrady odbywające się na Wydziale Historii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku, podobnie jak wcześniejsze spotkania, pokazały nie tylko rozbieżności, ale wiele punktów wspólnych pomiędzy historykami polskimi i białoruskimi. Napawa to nadzieją, że uda się ostatecznie, przynajmniej w kilku historycznych kwestiach, osiągnąć konsensus,  który zaowocuje w przyszłości wspólnym, pełnym opracowaniem dziejów ziem pogranicza polsko-białoruskiego – podsumowuje prof. Wojciech Śleszyński.

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na rok 2020 w Białymstoku.