Polsko-Europejska Szkoła Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku z udziałem zagranicznych studentów i doktorantów

Data wydarzenia 25-11-2022

Na Uniwersytecie w Białymstoku działalność rozpoczęła Polsko-Europejska Szkoła Prawa. Biorą w niej udział studenci i doktoranci z Uniwersytetu w Jassach im. Aleksandra Cuzy (Rumunia), Uniwersytetu Masaryka w Brnie (Czechy) oraz Uniwersytetu w Belgradzie (Serbia). Przez pierwsze dwa tygodnie uczestniczyli w zajęciach online, a od poniedziałku (14. 11. 2022) spotykają się stacjonarnie na Uniwersytecie w Białymstoku.  

- Jest ogromnym zaszczytem dla Uniwersytetu w Białymstoku móc gościć studentów i doktorantów z tak znakomitych uczelni partnerskich. Mam nadzieję, że poszerzycie tu Państwo swoją wiedzę z zakresu prawa i ekonomii ze szczególnym uwzględnieniem polskich doświadczeń – mówił, witając uczestników Szkoły, jej kierownik dr hab. Jarosław Matwiejuk, prof. UwB i prorektor uczelni ds. rozwoju. - Współpraca pomiędzy naszymi uczelniami jest szczególnie ważna w tak niespokojnych czasach, a kształcenie elit akademickich nabiera nowego wymiaru i  jest wartością samą w sobie  – podkreślał prof. Matwiejuk.

Podziękował również pracownikom Działu Współpracy Międzynarodowej, Piotrowi Białasowi i Urszuli Danilczyk, za zaangażowanie w jej organizację.

Polsko-Europejska Szkoła Prawa (PESP) jest Intensywnym Międzynarodowym Programem Kształcenia (IMPK) organizowanym przez Uniwersytet w Białymstoku w ramach programu SPINAKER Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jest finansowana ze środków Unii Europejskiej, przeznaczonych na umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego. Mogą brać w niej udział studenci i doktoranci z zagranicy.

I edycja PESP trwa od 02.11.2022 do 25.11.2022, jednak przez pierwsze dwa tygodnie zajęcia odbyły się w formie zdalnej. Od poniedziałku, 14 listopada, zajęcia prowadzone są stacjonarnie na największej podlaskiej uczelni. Biorą w nich udział studenci i doktoranci takich kierunków jak prawo, ekonomia, prawo w biznesie czy marketing.

Program PESP uwzględnia specjalistyczne zagadnienia z zakresu podstawowych gałęzi prawa polskiego, europejskiego oraz elementów ekonomii. W części ekonomicznej program zawiera podstawy ekonomii i biznesu, swobodnego przepływu towarów w ramach Unii Europejskiej, relacji gospodarczych Unii Europejskiej z krajami stowarzyszonymi ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do wspólnego rynku.

W trakcie pobytu w Białymstoku uczestnicy Szkoły poznają również nasz Uniwersytet. Odbędą spotkania na Wydziale Prawa oraz Wydziale Ekonomii i Finansów. Studenci i doktoranci odwiedzą Planetarium i Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. A. Myrchy. Zapoznają się z ofertą studiów (Uniwersyteckie Centrum Rekrutacji) i możliwościami uczestnictwa w programach wymiany mobilnościowej (Dział Współpracy Międzynarodowej).

Program zakłada również przybliżenie uczestnikom kultury i historii Polski, w tym wizytę w Muzeum Pamięci Sybiru oraz wycieczkę do Tykocina i Supraśla.

Kolejna edycja PESP odbędzie się w maju 2023 r.

logo