Prof. Lawrence W. Sherman z Uniwersytetu w Cambridge i prof. Jerzy Sarnecki z Uniwersytetu w Sztokholmie uhonorowani przez UwB

Data wydarzenia 18-10-2017

Prof. Lawrence W. Sherman z Uniwersytetu w Cambridge uhonorowany Medalem Uniwersytetu w Białymstoku! Prof. Jerzy Sarnecki z Uniwersytetu w Sztokholmie - ryngrafem Kolegium Dziekańskiego Wydziału Prawa UwB. Uroczystość wręczenia odbyła się 16 października 2017 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, podczas międzynarodowego seminarium naukowego na temat zagrożeń we współczesnym świecie jako nowych wyzwań dla kryminologii.

Seminarium otworzył prof. zw. dr hab. Emil W. Pływaczewski, dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Wyróżnienie prof. Lawrence’owi W. Sherman’owi wręczył dr hab. Jerzy Halicki, prof. UwB, prorektor ds. studenckich. Następnie prof. zw. dr hab. Emil W. Pływaczewski – dziekan Wydziału Prawa oraz prof. dr hab. Ewa Monika Guzik-Makaruk – prodziekan Wydziału Prawa ds. Nauki wręczyli prof. Jerzemu Sarneckiemu Ryngraf Kolegium Dziekańskiego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Prof. Lawrence W. Sherman jest światowej sławy kryminologiem i kieruje Instytutem Kryminologii Uniwersytetu w Cambridge. Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku był Inspiratorem podpisania w dniu 8 listopada 2014 r. umowy sieci naukowej „Badania naukowe i prace rozwojowe na rzecz rozwiązywania prawnych i medycznych problemów zdrowia człowieka” z Uniwersytetem w Cambridge, która zaowocowała rozwijającą się międzynarodową współpracą naukową w zakresie prawa, kryminologii i medycyny. Sieć powołano w oparciu o inicjatywę Forum Naukowego „Prawne i medyczne aspekty zdrowia człowieka”, które powstało w celu stworzenia instytucjonalnej płaszczyzny współpracy naukowej pomiędzy ośrodkami uniwersyteckimi w Polsce – Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziałem Nauk o Zdrowiu i Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Wydziałem Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz jednostką zagraniczną: Cambridge. Współpraca naukowo-badawcza obejmuje przede wszystkim szeroko rozumiane dyscypliny z zakresu zarówno nauk prawnych, w szczególności prawa karnego, kryminologii i kryminalistyki, prawa ochrony zdrowia, prawa cywilnego, jak i nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu.

Prof. Jerzy Sarnecki jest światowej sławy kryminologiem związanym z Uniwersytetem w Sztokholmie. Jest inicjatorem i współprzewodniczącym kapituły Sztokholmskiej Nagrody Kryminologicznej, nazywanej kryminologicznym Noblem. Od kilku lat współpracuje i utrzymuje znakomite kontakty naukowo-badawcze z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Ryngraf Kolegium Dziekańskiego Wydziału Prawa został uroczyście wręczony prof. Jerzemu Sarneckiemu w uznaniu dla jego działalności naukowo-dydaktycznej i w podzięce za zaangażowanie w rozwój Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

Pierwszym prelegentem podczas seminarium był prof. Lawrence W. Sherman, który przedstawił zagadnienia poświęcone opracowywaniu nowych systemów policyjnych zmierzających do redukcji szkód. Następnie prof. Jerzy Sarnecki w swoim wystąpieniu odniósł się do problematyki zaprezentowanej przez jego przedmówcę prof. Lawrenca W. Sherman’a, nawiązując także do problemu m.in. migracji. Po wystąpieniach honorowych gości, mgr Emilia Truskolawska – asystentka w Katedrze Prawa Karnego zaprezentowała badania młodych kryminologów Białostockiej Szkoły Kryminologicznej w obliczu aktualnych wyzwań.