Promocje habilitacyjne i doktorskie na UwB

12 doktorów habilitowanych oraz 25 doktorów odebrało dziś (15.09.2021) dyplomy na Uniwersytecie w Białymstoku. Uroczystość promocji habilitacyjnych i doktorskich to naukowe święto uczelni. W auli Wydziału Nauk o Edukacji UwB spotkali się awansowani naukowcy, ich promotorzy, bliscy oraz władze uniwersytetu.

- To najważniejsza uniwersytecka uroczystość – mówił, witając zgromadzonych prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku. - Ponieważ jest to symbol naszego rozwoju, tego, że nasi pracownicy zdobywają kolejne stopnie i tytuły. Zresztą nie tylko pracownicy, więc można powiedzieć, że jest to także symbol rozwoju naszego regionu.

Spośród osób, które odebrały dyplomy jedynie 13 (9 doktorów habilitowanych oraz 4 doktorów) to zatrudnieni na Uniwersytecie w Białymstoku nauczyciele akademiccy. To pokazuje, jak wielu naukowców spoza UwB wybiera największą podlaską uczelnię na miejsce swoich naukowych awansów.

- Praca naukowa nie jest i nigdy nie powinna być jedynie zawodem. Praca naukowa jest misją, a misją nauki jest poszerzanie horyzontów wiedzy, stawianie pytań – im trudniejsze, tym lepsze - i szukanie obiektywnych odpowiedzi. Te czynniki sprawiają, że poznajemy nasz świat i mechanizmy tym światem rządzące – podkreśliła zwracając się do awansowanych prof. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej. I dodała: - Dziś pewien etap w swoim życiu kończą nasi doktorzy i doktorzy habilitowani. Jednakże, chciałam to z całą mocą podkreślić, jest to święto całej społeczności akademickiej.

Prof. Święcicka przypomniała, że w 24-letniej historii Uniwersytetu w Białymstoku dyplom doktora uzyskało już 866 osób, a doktora habilitowanego – 156.

W imieniu promowanych doktorów habilitowanych głos zabrała dr hab. Izabela Kraśnicka z Wydziału Prawa UwB.

- Celebrujemy ważny zawodowy moment: zwieńczenie kolejnego etapu. Niezależnie od tego jaką naukę, dyscyplinę czy dziedzinę reprezentujemy, naszym wspólnym zawodowym zadaniem jest interesowanie się światem. Jakie to piękne zawodowe zadanie: interesować się światem. A to nie tylko nasze zadanie. To też nasze prawo, nasz przywilej, nasz obowiązek, a co za tym idzie, odpowiedzialność. I niech to zabrzmi patetycznie: odpowiedzialność za świat, którym się interesujemy i za to, jak wiedzę przekazujemy dalej – mówiła badaczka.

- W imieniu osób otrzymujących dyplomy doktorskie, mam zaszczyt i przyjemność podziękować za dane nam kilka lat temu zaufanie i możliwość bycia częścią społeczności naukowej naszego uniwersytetu. Ostatnie lata były dla nas olbrzymim wyzwaniem, upłynęły na dążeniu do poznawania rzeczywistości, na poszukiwaniu prawdy naukowej, tej obiektywnej prawdy o świecie. Droga do doktoratu to jednak nie tylko tworzenie nowej wiedzy. To dociekliwość, to stawianie pytań, szukanie na nie odpowiedzi, ale również rozważania: kim jestem, co jest dla mnie ważne – tak w imieniu promowanych doktorów mówiła dr Justyna Czyrko-Horczak z Wydziału Chemii UwB.

Jednym z promotorów awansowanych dziś młodych naukowców była prof. dr hab. Halina Parafianowicz, amerykanistka z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB.

- Jako promotorzy i opiekunowie naukowi staramy się Państwu, młodym adeptom nauki, służyć radą i pomocą. I zgodnie z medyczną maksymą - primum non nocere, czyli po pierwsze nie szkodzić. Zatem naszą powinnością jest okazywanie wsparcia, inspirowanie, zachęcenie młodych badaczy, by odważnie stawiali pytania, byli wytrwali, używali swojej wyobraźni w poszukiwaniu rozwiązań. Pragnę podkreślić, że ta życzliwa, profesjonalna, a często partnerska współpraca jest dla obu stron ważna, pożyteczna, wzbogacająca i niezbędna – stwierdziła prof. Parafianowicz.

Największa podlaska uczelnia ma uprawnienia do habilitowania w 7 dyscyplinach (nauki biologiczne, nauki chemiczne, nauki fizyczne, ekonomia i finanse, historia, pedagogika, nauki prawne). Uczelnia może też doktoryzować w zakresie 11 dyscyplin (ekonomii i finansów, nauk prawnych, pedagogiki, historii, nauk socjologicznych, językoznawstwa, literaturoznawstwa, nauk fizycznych, nauk biologicznych, nauk chemicznych oraz filozofii). 


GALERIA ZDJĘĆ