Rezydencje teatralne znów zagoszczą w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Tym razem z czytaniami performatywnymi

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku po raz kolejny będzie realizować Program Rezydencji Teatralnych w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Na tegoroczną edycję otrzymała 12 tys. zł w konkursie na zadania kulturalne, który właśnie rozstrzygnęło Miasto Białystok.

Rezydencje teatralne to w zamierzeniu wieloletni program, którego celem jest organizowanie co roku przeglądu spektakli wybranego białostockiego teatru niezależnego.

- Dzięki Programowi Rezydencje Teatralne widzowie mogą nieodpłatnie zapoznać się z niezwykle interesującymi, często nowatorskimi spektaklami, które - ze względu na specyficzne warunki funkcjonowania teatrów nieinstytucjonalnych, choćby brak własnej siedziby i sceny - stosunkowo rzadko są prezentowane szerokiej publiczności – mówi dr hab. Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, prezeska Fundacji UwB.

Przypomina, że w roku 2018 do współpracy został zaproszony Teatr Latarnia, w 2019 - Teatr Papahema. W 2020 roku, z powodu pandemii, projekt nie był realizowany. W tym roku rezydencje teatralne ponownie zagoszczą w UCK.

- Tegoroczna edycja obejmuje produkcję czytań performatywnych opartych na tekstach Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Jej dramaty, dotyczące m.in. pamięci Holokaustu, wielokrotnie nagradzane, tłumaczone na wiele języków, nie były jeszcze prezentowane białostockim widzom. Jedno z czytań będzie miało charakter partycypacyjny – przygotują je naturszczycy, zaś w ramach podsumowania zorganizowana zostanie dyskusja z udziałem widzów i autorki dramatów, która bardzo przychylnie zareagowała na nasz pomysł – dopowiada dr hab. Katarzyna Sawicka-Mierzyńska.

W związku z pandemią realizację projektu przewidziano na jesień 2021 roku. Pierwsze spotkania w UCK rozpoczną się we wrześniu, do współpracy zostaną zaproszeni aktorzy teatrów Latarnia i Papahema. Nad projektem czuwają jego kuratorki: dr Katarzyna Niziołek z Instytutu Socjologii i literaturoznawczyni z Wydziału Filologicznego dr hab. Katarzyna Sawicka-Mierzyńska.

Rezydencje teatralne 2021 znalazły się wśród projektów, które zdobyły dofinansowanie w z budżetu Miasta Białystok w ramach konkursu  w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego planowanych do realizacji w 2021 roku. Ten został właśnie rozstrzygnięty. Szczegóły znajdują się na stronie urzędu miejskiego w Białymstoku.
 
Zdjęcie:
Teatr Papahema, Macbett fot. Lucjusz Sawicki