Spektakl dla jednego widza "Dziś są nasze urodziny" w Uniwersyteckim Centrum Kultury

Data wydarzenia 13-02-2020

Michał Stankiewicz i Uniwersyteckie Centrum Kultury zapraszają na spektakl dla jednego widza Dziś są nasze urodziny.

Zastanawiające, jak często sztuka posługuje się światem wyobrażonym, zaniedbując rzeczywistą sytuację widza. Nikt przecież nie zaśpiewa piosenki o naszym życiu, możemy jedynie utożsamić się z tworem wyobraźni artysty, a czasem tylko zadowolić statusem niemego świadka. Dlaczego przeżywamy fikcyjne, odpowiednio udramatyzowane historie, jeśli największym i realnym dramatem jest nasze życie? Dlaczego dziełem sztuki, które przychodzimy oglądać, nie możemy być my sami?

Michał Stankiewicz:

„Ten performatywny poemat jest kontynuacją prac, w których zależy mi na partnerstwie z widzem. Pracuje nie tylko z pamięcią i wyobraźnią, ale z czasem teraźniejszym, z twoim tu i teraz, z twoją fizycznością, cielesnością, obecnością, z twoim fizycznym światem, z tym, że możesz dotknąć ziemi i poczuć jej temperaturę.

Czuję, że takie myślenie wyrasta ze sprzeciwu wobec presji wywieranych na jednostkę. Ostatecznie każdy z nas jest najmniejszą z możliwych mniejszości, sam wobec społeczeństwa, kultury, przyrody. Ważna jest również dla mnie refleksja nad taksonomią istnień, w zależności od światopoglądu, każdy z nas odbiera i nadaje prawo do istnienia. W spektaklu interesuje mnie również co powstaje na styku między kreacją, wyobraźnią a cielesnością widza.”

Twórca spektaklu twierdzi, że czasami najlepiej rozmawiać bez świadków, tak jak w momentach, gdy jesteśmy naprawdę sami, gdy nikt nas nie widzi. Dlatego spektakl przeznaczony jest dla jednego widza, który uczestniczy w nim w samotności, również bez udziału realizatorów. Czas trwania spektaklu to około 30 minut.

W lutym udział w wydarzeniu można wziąć w następujących terminach (co pół godziny):

13 lutego (czw.), godz. 12.00-16.30
14 lutego (pt.), godz. 16.00-21.30
15 lutego (sb.), godz. 16.00-21.30

17 lutego (pn.), godz. 16.00-21.30
18 lutego (wt.), godz. 16.00-21.30

27 lutego (czw.), godz. 12.00-16.30
28 lutego (pt.). godz. 16.00-21.30
29 lutego (sb.), godz. 16.00-21.30

Wstęp bezpłatny.
Obowiązują rezerwacje, których można dokonać, pisząc na adres: rezerwacje@uwb.edu.pl. Prosimy podać imię i nazwisko oraz wybrany termin (datę i godzinę).
Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia. Potwierdzenia nie są wysyłane automatycznie, prosimy o cierpliwość.
Wysyłając mail, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych (imienia, nazwiska, adresu poczty elektronicznej) w celu dokonania rezerwacji i wstępu na wydarzenie.

Reżyseria, scenariusz: Michał Stankiewicz
Głos: Joanna Żurawska
Światła: Mateusz Tymura
Multimedia: Michał Chrzanowski
Udźwiękowienie: NT
Produkcja: Paulina Karczewska, Fundacja „Dusza Świata”
Autorka zdjęcia: Barbara Kwiatkowska

W spektaklu wykorzystano fragment "Mojej Pieśni" autorstwa zespołu Janusz Prusinowski Kompania.

Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet w Białymstoku / Uniwersyteckie Centrum Kultury.

Produkcję spektaklu dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego w 2019 r.