Spotkania u Chemików w kampusie UwB z udziałem białostockich uczniów

„Literacka przygoda z chemią” oraz "Chiralność w badaniach biomedycznych” - to tematy Spotkań u Chemików, które odbyły się 31 marca na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Wzięli w nich udział uczniowie z białostockich szkół.

Spotkanie u Chemików rozpoczęło się od uroczystego wręczenia nagród laureatkom II Podlaskiego Konkursu Wiedzy o Ochronie Środowiska. Nagrodzone zostały: Alicja Laudańska z kl. 1B z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Białymstoku oraz Patrycja Sulewska z kl. 3C z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku. Doceniono również wysiłek nauczycielek laureatek - dr Marty Czernik oraz Elżbiety Olszewskiej.

W drugiej części spotkania laureatki oraz uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Białymstoku wraz z opiekunami wysłuchali wykładu „Literacka przygoda z chemią”. Prof. dr hab. Joanna Karpińska, dziekan Wydziału Chemii zabrała słuchaczy w podróż przez literaturę inspirowaną badaniami naukowymi. Uczniowie dowiedzieli się o literackiej aktywności emerytowanych naukowców. „Pachnidło”, „Tajemnicza wyspa” to jedne z wielu omawianych w trakcie wykładu pozycji, do lektury których zachęcała prof. Karpińska.

Z kolei prof. dr hab. Ryszard Łaźny w ramach Spotkania u Chemików wygłosił wykład „Chiralność w badaniach biomedycznych”. Wysłuchała go 60-osobowa grupa uczniów z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku oraz z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Fascynujący wykład pozwolił spojrzeć na zjawisko chiralności z punktu widzenia fizyki, chemii i biologii. Uczniowie usłyszeli o odmiennych właściwościach różnych enancjomerów tego samego związku chemicznego. Słuchacze dowiedzieli się również, iż chiralność nie dotyczy wyłącznie związków organicznych; chiralne mogą być też związki nieorganiczne, czy też kryształy. Po wykładzie, uczniowie zwiedzili Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy.

Uczniowie, którzy odwiedzili Wydział Chemii, mieli też okazję spotkać się ze studentami chemii, zobaczyć aparaturę naukowo-badawczą Centrum Syntezy i Analizy BioNanoTechno, a także poznać „Drugą twarz cukrów” na warsztatach przygotowanych i przeprowadzonych przez dr Barbarę Bankiewicz.