Stypendyści Programu ETA Polsko – Amerykańskiej Komisji Fulbrighta z wizytą na UwB

Po raz pierwszy w Białymstoku, po raz pierwszy na Podlasiu - spotkali się przebywający obecnie w Polsce amerykańscy stypendyści Programu ETA Polsko – Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Wydarzenie pod nazwą „Fulbright ETA Meeting in Bialystok” zorganizowane zostało przez Wydział Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku oraz Dział Współpracy Międzynarodowej UwB, przy wsparciu prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej - prof. dr hab. Izabeli Święcickiej oraz dziekan Wydziału Ekonomii i Finansów - prof. dr hab. Marzanny Poniatowicz.

W dniach 2-3 czerwca uczestnicy spotkania mogli poznać nie tylko uczelnię, miasto Białystok i nasz region, ale i porozmawiać o możliwościach współpracy z różnymi wydziałami i jednostkami uczelni. Oprócz stypendystów w spotkaniu wzięli również udział ich mentorzy oraz przedstawiciele Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta - Justyna Maziarska-Lesisz i Aleksandra Braumańska, które przybliżyły pracownikom UwB bogatą ofertą stypendialną Komisji - prezentacja pdf.

Program Fulbrighta działa dwukierunkowo: amerykańscy studenci, wykładowcy i eksperci mają możliwość pobytu naukowego w Polsce, a polskie organizacje i uczelnie mogą korzystać z ich doświadczenia przy swoich projektach. Program oferuje także stypendia dla zdolnych Polaków i Polek na wyjazd do USA.

- Skąd pomysł? Mając na uwadze ważny dla nas cel, jakim jest zapewnienie wysokiej jakości nauczania, Wydział Ekonomii i Finansów w tym roku akademickim gości amerykańską stypendystkę Fulbrighta. Margaret pochodzi z Teksasu, na Uniwersytecie w Białymstoku w sposób wyjątkowy wspiera nauczycieli akademickich, kadrę administracyjną oraz studentów. Pobyt Margaret Leigh Avera jest okazją do zacieśniania współpracy polsko-amerykańskiej w wymiarze edukacyjnym. Stąd właśnie pomysł spotkania w Białymstoku wszystkich obecnie przebywających w Polsce amerykańskich stypendystów Programu ETA Komisji Fulbrighta – mówi prodziekan dr Agnieszka Piekutowska, odpowiedzialna na WEiF za współpracę międzynarodową.

Razem z Anną Maj – kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej UwB podjęły się wspólnie zorganizowania wydarzenia, przy zaangażowaniu właśnie Margaret Avery.

Warto podkreślić, że partnerem wydarzenia jest Miasto Białystok. Inicjatywa Wydziału Ekonomii i Finansów UwB to także promocja Białegostoku jako silnego ośrodka naukowego i akademickiego. Podczas pobytu stypendyści zwiedzili kampus UwB, centrum miasta, odbyli spotkanie z prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej i dziekan Wydziału Ekonomii i Finansów. Mieli również okazję zobaczyć atrakcje Podlasia - kładki nad Narwią i Supraśl, oraz poznać proces uzyskiwania regionalnego miodu, z którym zapoznał gości absolwent UwB, obecnie Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich „Polanka” Marcin Kruszewski.

Amerykańscy stypendyści wyjechali ze stolicy Podlasia i Uniwersytetu w Białymstoku pod bardzo dużym wrażeniem, z pomysłami na współpracę.

Sponsorzy „Fulbright ETA Meeting in Bialystok” to firmy: BUNOX oraz i360.