Turniej szachowy o "Puchar Rektora Uniwersytetu w Białymstoku"

Data wydarzenia 29-05-2021

Prawie 80 zawodników z całej Polski - z tego połowa z rankingiem FIDE - weźmie udział w sobotę, 29 maja w Turnieju Szachowym o "PUCHAR REKTORA UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU”. Imprezę organizują Klub Środowiskowy Akademickiego Związku Sportowego Województwa Podlaskiego i Uniwersytet w Białymstoku. Turniej zostanie rozegrany w hali Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UwB przy ulicy Świerkowej 20A.

Zawody rozpoczną się o godz. 9.30 i potrwają do godz. 14.30. W turnieju wezmą udział osoby w różnym wieku: od 12 do nawet 80 roku życia. Swoją obecność zadeklarowali zawodnicy z całej Polski, m.in. z Białegostoku, Hajnówki, Olsztyna, Suwałk, Warszawy, Łodzi. Nie zabraknie też reprezentantów Uniwersytetu w Białymstoku.

- W turnieju wezmą również udział zawodnicy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z szachami. Mamy nadzieję, iż turniej zachęci ich do poszerzania swoich horyzontów w tej dziedzinie – mówi w imieniu organizatorów Albert Miecznik z Uniwersytetu w Białymstoku.

Dodaje, że aż 38 zgłoszonych szachistów posiada ranking FIDE, co świadczy o bardzo wysokim poziomie turnieju. Nie zabraknie też osób, które posiadają rangę arcymistrzów międzynarodowych. To m.in. Grzegorz Nasuta i Tomasz Markowski.

Tomasz Markowski to 13 zawodnik w kraju. W 2000 roku zdobył brązowy medal na indywidualnych mistrzostwach Europy w Saint-Vincent. Dwukrotnie zajął pierwsze miejsce na międzynarodowych turniejach w Genewie (w 1995 i 2000 roku).

Grzegorz Nasuta to 30 zawodnik w kraju, srebrny medalista drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów do 18 lat (Jassy 2014). W 2013 r. podczas rozegranych w Legnicy indywidualnych mistrzostw Europy wypełnił pierwszą normę na tytuł arcymistrza. W 2014 r. zdobył drużynowe mistrzostwo Polski juniorów, reprezentując klub MUKS „Stoczek 45” Białystok.

 Ponadto na zawodach zobaczymy znanego komentatora szachowego - Krzysztofa Budrewicza pseudonim „Pan Szachuś”, który posiada swój kanał na Youtube.

Z szachistami spotkają się też władze UwB w tym prorektor ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Korotkich oraz najprawdopodobniej rektor prof. Robert Ciborowski.

Zmaganiom szachistów będzie mogła przyglądać się publiczność, przy zachowaniu obostrzeń związanych z pandemią. Limit to 70 miejsc. Organizatorzy turnieju serdecznie zapraszają.


Wydarzenie na Facebooku https://www.facebook.com/events/279...