Ultraszybki zapis informacji - wykład otwarty o nowej technologii opracowanej przez fizyków UwB

Data wydarzenia 24-01-2017

Serdecznie zapraszamy na wykład o nowej technologii utraszybkiego zapisu informacji, opracowanej przez fizyków Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Nijmegen (Holandia). To przełomowa metoda, która może zrewolucjonizować technologie pamięci magnetycznych - pozwala na najszybszy znany dotychczas proces zapisu i odczytu informacji, w czasie 20 pikosekund (pikosekunda to bilionowa część sekundy). 

Metoda ultraszybkiego zapisu fotomagnetycznego oparta jest na zastosowaniu wyłącznie bardzo krótkich impulsów laserowych. Dzięki temu dane w pamięciach komputerowych można będzie zapisać i odczytać nawet tysiąc razy szybciej niż dotychczas, a w dodatku znacznie bardziej energooszczędnie.

Warto poznać tę metodę podczas konwersatorium jednego z jej twórców - dr. hab.  Andrzeja Stupakiewicza. Konwersatorium jest otwarte, będzie skierowane nie tylko do specjalistów. Zapraszamy 31 stycznia (wtorek) o 13.15 w sali 2011 Wydziału Fizyki UwB, kampus UwB, ul. Ciołkowskiego 1.

Natomiast w lutym planowany jest wykład na ten temat, adresowany specjalnie do uczniów szkół ponadpodstawowych - szczegółowy termin podamy później.